oleeva

Blizny są nieestetyczne tudzież szpecą, natomiast kiedy niekiedy nawet mogą wzdrygać się się przyczyną obniżonej samooceny. Co owo takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane spośród tkanki włóknistej, które powstały w sposób autonomiczny czy też w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą lub uszkodzoną tkankę. Blizna jest tym samym naturalnym wynikiem gojenia się ran, na przestrzeni którego uszkodzona karnacja jest zastępowana nową tkanką spośród chaotycznie rozłożonymi włóknami kolagenu oraz ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn może być postać zapalny skóry, np. trądzik, mówimy wówczas o bliznach potrądzikowych. Notorycznie w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Aż do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w ciągu operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry i indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się fałszywie zrealizowany szew po operacji, ciemna cera skóry, nieletni wiek (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, oraz i uwarunkowania genetyczne. Oprócz tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, w zasadzie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). oleeva
Z reguły szrama na początku jest zaczerwieniona, natomiast potem ostrożnie blednie, przechodząc w barwa różowe do żółtawego ewentualnie perłowego. Chociaż dokuczliwy jest łączny powrót do pierwotnej barwy, albowiem w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej również mieszków włosowych, toteż włoski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie natomiast są nadzwyczaj mało widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, tymczasem inne mogą istnieć przeszkoda trudny do usunięcia, przede wszystkim jeśliby są nadzwyczaj czerwone, zgrubiałe tudzież obejmujące domena większy aniżeli ten, jaki zajmowała rana. Blizny mogą wywołać sekwencja nieprzyjemnych objawów, takich jak swędzenie, pieczenie natomiast przykurcze.
Istnieje parę rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej z powodu urazu, oparzenia bądź operacji. Są one twarde i sino czerwone, mogą sprawiać ciarki a pieczenie skóry. Ich widoczność być może istnieć wyraźna przy użyciu nieco miesięcy. Po o tyle o ile sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, zaś blizna mięknie. oleeva fabric
Blizny przerosłe mają położenie wówczas, kiedy bieg gojenia się rany przebiega źle. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne pogwałcenie ewentualnie zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą i twardością. Tak bywa dotyczą dziatwa, osób młodych, po oparzeniach zaś z ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą z wolna zanikać, acz jest owo długookresowy bieg, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane i keloidami, są to blizny, które rosną natychmiast po zagojeniu się rany. Są one wypukłe tudzież wybrzuszone, tudzież swoim zakresem obejmują większy dziedzina, niż ten, na którym znajdowała się rana. Występują jako grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach zaś rozprzestrzeniają się nie mówiąc o granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać bohater literacki ciemnoczerwonej narośli, która boli poniżej wpływem dotyku i bez owijania w bawełnę kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich rekomendacja ma substancja fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których forma życia przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją natomiast osoby młode. U kobiet, które miały względnie mają bliznowce, w okresie ciąży prawdopodobnie trafić do ich nawrotów lub pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są ku majtki pooperacyjne sobie przyciągane, dzięki co powstają przykurcze. Jeżeli dotknie on także mięśni natomiast ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, może dojść aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.