modne obuwie

Zmiany w formie zależą od kształtu przedniej części przyszwy a noska oraz od wysokości oraz kształtu obcasa.
markowe buty
Przeznaczeniem obuwia jest ustrzeżenie stóp przedtem urazami ze strony podłoża natomiast przyrzeczenie komfortu podczas chodzenia. W układy od chwili typu, but pełni oraz dodatkowe funkcje, takie jak protekcja przedtem zimnem natomiast wodą, zapewnienie odpowiedniej przyczepności na śliskich powierzchniach, protekcja przedtem substancjami szkodliwymi i inne. Ważną rolą obuwia, czasami szczerze dominującą, jest uzyskanie odpowiedniego efektu estetycznego w połączeniu spośród całym ubiorem.

Ze względu na rolę praktyczną wielkość obuwia winien znajdować się spośród odpowiednim naddatkiem w stosunku do stopy, zgodnie spośród opracowaniami wynosi on blisko 5% długości stopy
ekskluzywne obuwie
Buty znaleziono na zamrożonym w lodowcu praczłowieku – Ötzi. Żył jego osoba z grubsza 3300 r p.n.e. Chodził w nieprzemakalnych butach spośród jeleniej skóry na niedźwiedziej podeszwie. W buty wkładał słomę spośród traw gwoli komfortu tudzież higieny; słomę uwitą w łapcie umacniał plecionką spośród łyka

Malowidła naścienne w świątyniach egipskich świadczą o tym, że w Afryce w tym momencie 1500 lat p.n.e. noszono obuwie. Dotychczasowy owo tak bywa sandały wykonywane spośród papirusu ewentualnie rzadziej skóry. W starożytnej Grecji używane dotychczasowy sandały o podeszwach z grubej skóry, korka czy też drewna. Tuż przy Rzymian noszono podobne obuwie a obuwie zwane caligae.

W średniowiecznej Europie noszono trzewiki, półbuty, pantofle tudzież obuwie wysokie. Z zaczęto aplikować elementy ozdobne takie podczas gdy ażurowe cholewki, okucia ze złota względnie srebra.
modne obuwie
Dawne obuwie wykonywane było ręcznie. Wykorzystanie maszyn zapoczątkowało wynalezienie maszyny aż do zszywania części cholewki w roku 1845. Następujący awans w produkcji obuwia sprzężony był spośród używaniem kołkowarki do łączenia cholewki z podeszwą.