markowe buty

Zmiany w formie zależą od czasu kształtu przedniej części przyszwy i noska oraz od czasu wysokości i kształtu obcasa.
ekskluzywne buty
Przeznaczeniem obuwia jest opieka stóp przed urazami ze strony podłoża a zapewnienie komfortu podczas chodzenia. W relacje odkąd typu, obuwie pełni dodatkowo dodatkowe funkcje, takie gdy ubezpieczenie przed zimnem zaś wodą, rękojmia odpowiedniej przyczepności na śliskich powierzchniach, opieka zanim substancjami szkodliwymi tudzież inne. Ważną rolą obuwia, czasem wręcz dominującą, jest uzyskanie odpowiedniego efektu estetycznego w połączeniu spośród całym ubiorem.

Ze względu na rolę praktyczną wielkość obuwia powinien stanowić z odpowiednim naddatkiem w stosunku do stopy, zgodnie z opracowaniami wynosi jego osoba około 5% długości stopy
modne buty
Buty znaleziono na zamrożonym w lodowcu praczłowieku – Ötzi. Żył jego osoba z grubsza 3300 r p.n.e. Chodził w nieprzemakalnych butach z jeleniej skóry na niedźwiedziej podeszwie. W buty wkładał słomę z traw dla komfortu tudzież higieny; słomę uwitą w łapcie umacniał plecionką spośród łyka

Malowidła naścienne w świątyniach egipskich świadczą o tym, iż w Afryce nuże 1500 lat p.n.e. noszono but. Dotychczasowy to zazwyczaj sandały wykonywane z papirusu czy też rzadziej skóry. W starożytnej Grecji używane ówczesny sandały o podeszwach spośród grubej skóry, korka czy też drewna. Przy Rzymian noszono podobne but i but zwane caligae.

W średniowiecznej Europie noszono trzewiki, półbuty, pantofle natomiast obuwie wysokie. Z zaczęto stosować elementy ozdobne takie kiedy ażurowe cholewki, okucia ze złota względnie srebra.
modne buty
Dawne but wykonywane było ręcznie. Eksploatacja maszyn zapoczątkowało wynalezienie maszyny do zszywania części cholewki w roku 1845. Dalszy zaawansowanie w produkcji obuwia sprzężony był spośród używaniem kołkowarki do łączenia cholewki z podeszwą.