modne stroje jednoczęściowe

Popyt kostiumu kąpielowego jak specjalnego ubioru pojawiła się w połowie XIX wieku, w miarę popularyzacji wypoczynku ponad morzem i stopniowej akceptacji wspólnego korzystania z plaży za pomocą kobiety natomiast mężczyzn. W latach 40. XIX wieku, tak aby umożliwić kobietom większą działanie aniżeli ale wręcz zanurzanie się w wodzie, do stroju kobiecego wprowadzono zyskujące nie prędzej głośne imię portki, oraz akt wierzchnia została zebrana w pasie tudzież skrócona. Taki również kształt zyskały kobiece stroje kąpielowe: składały się z odcinanej w pasie sukni z rękawami, ze spódnicą sięgającą łydek, natomiast potem kolan, pantalonów, początkowo długich aż do kostek, dalej aż do kolan zaś pończoch. Stopy były chronione za pomocą specjalne but, nagminnie ze wstążką zawiązywaną wokół łydki. Suknie uprzedni wykonywane spośród wełnianej flaneli bądź serży w ciemnych kolorach, na których mniej było pewnie zamoczenie w wodzie. Ta jednostajna kolorystyka była ożywiana kontrastującymi wstawkami czy innymi elementami, gdy np. marynarskie kołnierze. Krój kostiumu tudzież osprzęt aż do niego, takie gdy chroniące kłaki czepki, turbany tudzież kapelusze, dawny pochodną aktualnej mody a zmieniały się spośród sezonu na sezon. Uzupełnieniem stroju plażowego był płaszcz kąpielowy, mogący przykryć bagienny zaś nieatrakcyjnie wyglądający wełniany ekskluzywne stroje kąpielowe okrycie podczas przejścia z wody do przebieralni. Poniżej kostiumem noszono gorset.

Wzory kobiecych kostiumów kąpielowych, gazeta „Peterson’s Magazine” z 1883 roku
W miarę upływu czasu konfekcja rodzaju żeńskiego odsłaniał coraz więcej ciała: spódnica, ineksprymable natomiast rękawy ulegały skróceniu, pojawił się także gors. W samym końcu XIX wieku, podczas gdy coraz więcej kobiet zaczęło porać się sport, w tym pływanie, pojawiły się też kostiumy z odpinaną spódniczką. Zaznaczył się podobnie dalszy bieg – niektóre stroje plażowe przeznaczone ówczesny właściwie aż do spacerów brzegiem morza niż do kąpieli, a ich zamoczenie zrujnowałoby całą kreację Widać też akt osób korzystających spośród plaży czucie z wodą ograniczała aż do brodzenia w niej w codziennym stroju.

XIX-wieczny rodzaju męskiego kostium kąpielowy, karykatura z „Puncha”, 1877 rok
Gdy z plaży zaczęły stosować jednocześnie osoby obojga płci, niezbędny stał się także należyty kreacja alokowany w celu mężczyzn, dotąd mogących bez ograniczeń pływać nago. W połowie wieku XIX ukształtował się męski kostium kąpielowy, wykonany spośród dzianiny jednoczęściowy odzież, konstytutywny federacja podkoszulka z krótkimi rękawami spośród sięgającymi kolan kalesonami. Taki ubiór, z niewielkimi zmianami polegającymi na eliminacji rękawów natomiast skróceniu nogawek, był używany aż do lat 30. XX wieku.

Aby uciec skojarzenia z bielizną, męskie kostiumy cyklicznie miały ciemne kolory, niemniej popularnym niby były dodatkowo poziome pasy. Szata płci męskiej występował dodatkowo w wersji dwuczęściowej; składał dopiero się z obcisłej, krótkiej tuniki i spodenek.
ekskluzywne stroje kąpielowe jednoczęściowe

Annette Kellerman w jednoczęściowym kostiumie pływackim, ok. 1900 roku

Kobiece a męskie kostiumy kąpielowe ok. roku 1915
Na przełomie XIX natomiast XX wieku, w miarę rozpowszechnienia się pływania w charakterze sportu, pojawił się również strój pływacki. Czarne, wełniane kostiumy męskie dotychczasowy zbliżone aż do tych kąpielowych. ów krój został plus dobrany za pomocą pływaczki, jednak zrazu tego rodzaju ciuchy, kojarzący się także z cyrkowym trykotem, nie był uniwersalnie akceptowany, niedaleko uzupełniania go o długie, czarne pończochy. Annette Kellerman, australijska pływaczka długodystansowa, znana także spośród pokazów fantazyjnego nurkowania, w 1907 roku została aresztowana w ciągu pokazanie się w takim kostiumie na bostońskiej publicznej plaży. Tymczasem w roku 1912, w czasie igrzysk olimpijskich w Sztokholmie, podczas gdy po modne stroje kąpielowe trafienie zwierzchni przeprowadzono konkurs w pływaniu kobiet, zawodniczki wystąpiły właśnie w obcisłych, dzianinowych kostiumach zaś od tej pory tego rodzaju kreacja sportowy zyskał społeczną akceptację, niemniej jednak w niektórych miejscach walczono spośród nim nawet aż do lat 20. XX wieku.