modne stroje kąpielowe

Potrzeba kostiumu kąpielowego w charakterze specjalnego ubioru pojawiła się w połowie XIX wieku, w miarę popularyzacji wypoczynku nad morzem natomiast stopniowej akceptacji wspólnego korzystania z plaży dzięki kobiety i mężczyzn. W latach 40. XIX wieku, iżby umożliwić kobietom większą działanie aniżeli lecz wciąż zanurzanie się w wodzie, aż do stroju kobiecego wprowadzono zyskujące nie wcześniej sława spodnie, i akt wierzchnia została zebrana w pasie oraz skrócona. Taki także kształt zyskały kobiece stroje kąpielowe: składały się z odcinanej w pasie sukni z rękawami, ze spódnicą sięgającą łydek, a potem kolan, pantalonów, z początku długich do kostek, w dalszym ciągu do kolan tudzież pończoch. Stopy poprzedni chronione dzięki specjalne obuwie, nierzadko ze wstążką zawiązywaną naokoło łydki. Suknie uprzedni wykonywane z wełnianej flaneli lub serży w ciemnych kolorach, na których mniej było chyba zamoczenie w wodzie. Ta jednostajna kolorystyka była ożywiana kontrastującymi wstawkami azaliż innymi elementami, jak np. marynarskie kołnierze. Fason kostiumu oraz osprzęt aż do niego, takie jak chroniące kłaki czepki, turbany natomiast kapelusze, dotychczasowy pochodną aktualnej mody zaś zmieniały się spośród sezonu na sezon. Uzupełnieniem stroju plażowego był płaszcz kąpielowy, mogący przykryć podmokły tudzież nieatrakcyjnie wyglądający wełniany ekskluzywne stroje kąpielowe jednoczęściowe garderoba w ciągu przejścia z wody do przebieralni. Pod kostiumem noszono gorset.

Wzory kobiecych kostiumów kąpielowych, periodyk „Peterson’s Magazine” z 1883 roku
W miarę upływu czasu fatałaszki niewieści odsłaniał coraz więcej ciała: spódnica, spodnie a rękawy ulegały skróceniu, pojawił się też gors. W samym końcu XIX wieku, jak coraz więcej kobiet zaczęło uprawiać sport, w tym pływanie, pojawiły się też kostiumy z odpinaną spódniczką. Zaznaczył się również pozostały kierunek – niektóre stroje plażowe przeznaczone uprzedni nieco do spacerów brzegiem morza niż do kąpieli, natomiast ich zamoczenie zrujnowałoby całą kreację Pewnie podobnie część osób korzystających z plaży kontakt spośród wodą ograniczała do brodzenia w niej w codziennym stroju.

XIX-wieczny rodzaju męskiego szata kąpielowy, karykatura z „Puncha”, 1877 rok
Gdy spośród plaży zaczęły stosować równolegle osoby obojga płci, konieczny stał się oraz trafny odzienie przeznaczony gwoli mężczyzn, dotychczas mogących bez ograniczeń kąpać się nago. W połowie wieku XIX ukształtował się płci męskiej okrycie kąpielowy, ziszczony z dzianiny jednoczęściowy garderoba, stanowiący integracja podkoszulka z krótkimi rękawami spośród sięgającymi kolan kalesonami. Taki łachy, spośród niewielkimi zmianami polegającymi na eliminacji rękawów zaś skróceniu nogawek, był używany aż aż do lat 30. XX wieku.

Aby odskoczyć skojarzenia z bielizną, męskie kostiumy cyklicznie miały ciemne kolory, natomiast popularnym niby były dodatkowo poziome pasy. Ciuchy męski występował oraz w wersji dwuczęściowej; składał wówczas się z obcisłej, krótkiej tuniki a spodenek.
modne stroje kąpielowe

Annette Kellerman w jednoczęściowym kostiumie pływackim, ok. 1900 roku

Kobiece a męskie kostiumy kąpielowe ok. roku 1915
Na przełomie XIX oraz XX wieku, w miarę rozpowszechnienia się pływania jako sportu, pojawił się również konfekcja pływacki. Czarne, wełniane kostiumy męskie dotychczasowy zbliżone aż do tych kąpielowych. ów krój został oraz zharmonizowany dzięki pływaczki, tymczasem oryginalnie tego rodzaju ubranie, kojarzący się też spośród cyrkowym trykotem, nie był powszechnie akceptowany, w pobliżu uzupełniania go o długie, czarne pończochy. Annette Kellerman, australijska pływaczka długodystansowa, znana i spośród pokazów fantazyjnego nurkowania, w 1907 roku została aresztowana w środku pokazanie się w takim kostiumie na bostońskiej publicznej plaży. Jakkolwiek w roku 1912, podczas igrzysk olimpijskich w Sztokholmie, jak po modne stroje jednoczęściowe trafienie najważniejszy przeprowadzono turniej w pływaniu kobiet, zawodniczki wystąpiły właśnie w obcisłych, dzianinowych kostiumach tudzież od czasu tej pory tego rodzaju łachy sportowy zyskał społeczną akceptację, aczkolwiek w niektórych miejscach walczono z przedtem nawet aż do lat 20. XX wieku.