modne obuwie

Zmiany w formie zależą od czasu kształtu przedniej części przyszwy a noska tudzież od wysokości zaś kształtu obcasa.
markowe buty
Przeznaczeniem obuwia jest obrona stóp przedtem urazami ze strony podłoża oraz zapewnienie komfortu w trakcie chodzenia. W układy od czasu typu, but pełni również dodatkowe funkcje, takie jak obrona zanim zimnem zaś wodą, przyrzeczenie odpowiedniej przyczepności na śliskich powierzchniach, ustrzeżenie przed substancjami szkodliwymi tudzież inne. Ważną rolą obuwia, kiedy niekiedy bez owijania w bawełnę dominującą, jest uzyskanie odpowiedniego efektu estetycznego w połączeniu z całym ubiorem.

Ze względu na rolę praktyczną numer obuwia winien znajdować się spośród odpowiednim naddatkiem w stosunku aż do stopy, zgodnie z opracowaniami wynosi jego osoba o tyle o ile 5% długości stopy
modne obuwie
Buty znaleziono na zamrożonym w lodowcu praczłowieku – Ötzi. Żył on plus minus 3300 r p.n.e. Chodził w nieprzemakalnych butach z jeleniej skóry na niedźwiedziej podeszwie. W buty wkładał słomę spośród traw dla komfortu natomiast higieny; słomę uwitą w łapcie umacniał plecionką spośród łyka

Malowidła naścienne w świątyniach egipskich świadczą o tym, że w Afryce w tym momencie 1500 lat p.n.e. noszono but. Dotychczasowy owo w większości wypadków sandały wykonywane spośród papirusu bądź rzadziej skóry. W starożytnej Grecji używane były sandały o podeszwach z grubej skóry, korka lub drewna. U Rzymian noszono podobne but zaś but zwane caligae.

W średniowiecznej Europie noszono trzewiki, półbuty, pantofle tudzież obuwie wysokie. Spośród zaczęto aplikować elementy ozdobne takie podczas gdy ażurowe cholewki, okucia ze złota bądź srebra.
modne buty
Dawne but wykonywane było ręcznie. Eksploatacja maszyn zapoczątkowało wynalezienie maszyny aż do zszywania części cholewki w roku 1845. Następujący rozwój w produkcji obuwia powiązany był spośród używaniem kołkowarki aż do łączenia cholewki spośród podeszwą.