ekskluzywne stroje kąpielowe

Pokup kostiumu kąpielowego jako specjalnego ubioru pojawiła się w połowie XIX wieku, w miarę popularyzacji wypoczynku powyżej morzem i stopniowej akceptacji wspólnego korzystania spośród plaży za pośrednictwem kobiety i mężczyzn. W latach 40. XIX wieku, ażeby umożliwić kobietom większą aktywność aniżeli tylko zanurzanie się w wodzie, do stroju kobiecego wprowadzono zyskujące nie wcześniej sława ineksprymable, a akt wierzchnia została zebrana w pasie zaś skrócona. Taki też postać zyskały kobiece stroje kąpielowe: składały się spośród odcinanej w pasie sukni spośród rękawami, ze spódnicą sięgającą łydek, a w przyszłości kolan, pantalonów, w pierwszej chwili długich do kostek, dalej do kolan tudzież pończoch. Stopy wcześniejszy chronione dzięki specjalne but, raz za razem ze wstążką zawiązywaną naokoło łydki. Suknie poprzedni wykonywane z wełnianej flaneli ewentualnie serży w ciemnych kolorach, na których mniej było widać zamoczenie w wodzie. Ta jednostajna kolorystyka była ożywiana kontrastującymi wstawkami azali innymi elementami, kiedy np. marynarskie kołnierze. Fason kostiumu tudzież akcesoria do niego, takie kiedy chroniące kłaki czepki, turbany zaś kapelusze, uprzedni pochodną aktualnej mody i zmieniały się z sezonu na sezon. Uzupełnieniem stroju plażowego był płaszcz kąpielowy, mogący przykryć grząski a nieatrakcyjnie wyglądający wełniany modne stroje jednoczęściowe kostium w czasie przejścia z wody aż do przebieralni. Poniżej kostiumem noszono gorset.

Wzory kobiecych kostiumów kąpielowych, gazeta „Peterson’s Magazine” spośród 1883 roku
W miarę upływu czasu okrycie rodzaju żeńskiego odsłaniał coraz więcej ciała: spódnica, sztany i rękawy ulegały skróceniu, pojawił się też gors. W samym końcu XIX wieku, gdy raz za razem więcej kobiet zaczęło parać się sport, w tym pływanie, pojawiły się również kostiumy z odpinaną spódniczką. Zaznaczył się również dalszy nurt – niektóre stroje plażowe przeznaczone uprzedni dość aż do spacerów brzegiem morza aniżeli do kąpieli, tudzież ich zamoczenie zrujnowałoby całą kreację Niechybnie też część osób korzystających z plaży dotyk spośród wodą ograniczała aż do brodzenia w niej w codziennym stroju.

XIX-wieczny męski kostium kąpielowy, parodia z „Puncha”, 1877 rok
Gdy z plaży zaczęły używać za jednym zamachem osoby obojga płci, konieczny stał się plus nadający się konfekcja przeznaczony gwoli mężczyzn, dotychczas mogących bez ograniczeń kąpać się nago. W połowie wieku XIX ukształtował się rodzaju męskiego strój kąpielowy, zrealizowany z dzianiny jednoczęściowy ubiór, konstytutywny zespolenie podkoszulka z krótkimi rękawami z sięgającymi kolan kalesonami. Taki okrycie, spośród niewielkimi zmianami polegającymi na eliminacji rękawów i skróceniu nogawek, był używany aż aż do lat 30. XX wieku.

Aby odskoczyć skojarzenia spośród bielizną, męskie kostiumy nagminnie miały ciemne kolory, wprawdzie popularnym jak na przykład dotychczasowy plus poziome pasy. Ubranie płci męskiej występował i w wersji dwuczęściowej; składał nie prędzej się z obcisłej, krótkiej tuniki tudzież spodenek.
ekskluzywne stroje kąpielowe jednoczęściowe

Annette Kellerman w jednoczęściowym kostiumie pływackim, ok. 1900 roku

Kobiece natomiast męskie kostiumy kąpielowe ok. roku 1915
Na przełomie XIX a XX wieku, w miarę rozpowszechnienia się pływania jak sportu, pojawił się podobnie strój pływacki. Czarne, wełniane kostiumy męskie były zbliżone aż do tych kąpielowych. Ten fason został również dostosowany za pomocą pływaczki, jakkolwiek początkowo tego rodzaju ubiór, kojarzący się także z cyrkowym trykotem, nie był powszechnie akceptowany, blisko uzupełniania go o długie, czarne pończochy. Annette Kellerman, australijska pływaczka długodystansowa, znana także spośród pokazów fantazyjnego nurkowania, w 1907 roku została aresztowana w środku pokazanie się w takim kostiumie na bostońskiej publicznej plaży. Jednak w roku 1912, w trakcie igrzysk olimpijskich w Sztokholmie, gdy po ekskluzywne stroje kąpielowe jednoczęściowe cios najwyższy przeprowadzono zawody w pływaniu kobiet, zawodniczki wystąpiły właśnie w obcisłych, dzianinowych kostiumach oraz od chwili tej pory tego rodzaju ubranie sportowy zyskał społeczną akceptację, niemniej w niektórych miejscach walczono spośród przedtem nawet do lat 20. XX wieku.