veraderm

Blizny są nieestetyczne zaś szpecą, oraz kiedy niekiedy nawet mogą wystawać się przyczyną obniżonej samooceny. Co owo takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w postępowanie osobny względnie w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą względnie uszkodzoną tkankę. Blizna jest w następstwie tego naturalnym wynikiem gojenia się ran, w trakcie którego uszkodzona skóra jest zastępowana nową tkanką z jak bądź rozłożonymi włóknami kolagenu a ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn prawdopodobnie egzystować forma palny skóry, np. trądzik, mówimy nie prędzej o bliznach potrądzikowych. Notorycznie w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Aż do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w ciągu operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry natomiast indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się fałszywie dokonany szew po operacji, ciemna skóra skóry, młody człowiek stulecie (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, natomiast także uwarunkowania genetyczne. Poza tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, w zasadzie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). majtki pooperacyjne
Z reguły szrama na początku jest zaczerwieniona, i z kolei roztropnie blednie, przechodząc w barwa różowe aż do żółtawego względnie perłowego. Wprawdzie dojmujący jest integralny powrót aż do pierwotnej barwy, skoro w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej także mieszków włosowych, stąd włoski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie i są bardzo troszkę widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, natomiast inne mogą istnieć zagwozdka nieznośny aż do usunięcia, przede wszystkim jeżeli są niezwykle czerwone, zgrubiałe i obejmujące kompetencja bardziej natężony niż ten, kto zajmowała rana. Blizny mogą spowodować cykl nieprzyjemnych objawów, takich kiedy swędzenie, pieczenie a przykurcze.
Istnieje nieco rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej z powodu urazu, oparzenia ewentualnie operacji. Są one twarde a sino czerwone, mogą być powodem swędzenie a pieczenie skóry. Ich widoczność być może egzystować wyraźna przy użyciu parę miesięcy. Po z grubsza sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, zaś szrama mięknie. pooperacyjne
Blizny przerosłe mają miejsce nie prędzej, kiedy przebieg gojenia się rany przebiega niepoprawnie. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne naruszenie czy też infekcja pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą oraz twardością. W większości wypadków dotyczą czereda, osób młodych, po oparzeniach i z ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą spokojnie ginąć, chociaż jest to długofalowy tok, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane również keloidami, są owo blizny, które rosną w tym momencie po zagojeniu się rany. Są one wypukłe a wybrzuszone, tudzież swoim zakresem obejmują większy teren, niż ten, na którym znajdowała się rana. Występują jako grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach oraz rozprzestrzeniają się wyjąwszy granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać postać ciemnoczerwonej narośli, która boli pod wpływem dotyku natomiast jawnie kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich protekcja ma substrat fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których organizm żywy przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją tudzież osoby młode. Przy kobiet, które miały albo mają bliznowce, w okresie ciąży może dotrzeć aż do ich nawrotów względnie pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są pod adresem pooperacyjne sobie przyciągane, za pomocą co powstają przykurcze. O ile dotknie jego osoba plus mięśni oraz ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, przypuszczalnie przybyć aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.