meble kuchenne zielonka

odmiana działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu otwartych zakładów żywienia zbiorowego (np. restauracji, barów, stołówek itp.). Również rzemiosło przyrządzania i podawania otawa w oparciu o fachową wiedzę kulinarną. Gastronomia to również erudycja o produktach, ich wartości odżywczej, o racjonalnym przygotowaniu potraw, komponowaniu posiłków, o tradycjach kulinarnych zaś zwyczajach tudzież obyczajach związanych spośród jedzeniem. Restauracja – gospoda gastronomiczny, w którym konsumpcja odbywa się w sąsiedztwie stolikach, z reguły z obsługą kelnerską.
meble kuchenne rembertów
W restauracji dania przygotowywane są na indywidualne zamówienie, produkowane po największej części spośród surowców (rzadziej spośród półproduktów tudzież gotowych potraw). Asortyment uzupełniają napoje zimne zaś gorące, alkohole, wyroby cukiernicze a towary handlowe (papierosy, słodycze itp.). Restauracje raz za razem posiadają akuratny do charakteru obiektu wystrój wnętrz oraz specjalizację w rodzaju kuchni (regionalna, narodowa). Prócz tego restauracje świadczą usługi rozrywkowe (np. dancingi), dodatkowe (np. catering), przygotowane są aż do organizowania przyjęć okolicznościowych tudzież obsługi grup.

Istnieje krocie zakładów specjalistycznych będących odmianą restauracji o zwężonym zakresie podawanych potraw natomiast napojów, np. pizzerie, karczmy. karczma gastronomiczny, specjalizującego się w przyrządzaniu natomiast serwowaniu pizzy. Bywa owo i punkt spotkań towarzyskich. Historia karczm w Polsce datuje się od czasu wczesnego średniowiecza a związana jest spośród prawem propinacji. Oryginalnie stanowiły własność władcy, jaki nadawał priorytet ich prowadzenia zakonom, rycerstwu, i w okresie kolonizacji na bez mała niemieckim sołtysom sprowadzającym osadników. Od momentu 1494 obowiązywało norma prawna propinacyjne, zastrzegające wyłączność sprzedaży trunków gwoli właścicieli wiosek. Od chwili tego czasu grzech oraz miody dotychczasowy z karczem systematycznie wypierane przez wódkę.
meble kuchenne marki
Dla zwiększenia dochodów wprowadzano ciśnienie propinacyjny nakazujący chłopom zakupy napojów alkoholowych w karczmach wyznaczonych z wykorzystaniem właścicieli majątków zaś tzw. „narzuty”, czyli zadanie kupowania trunków po cenie narzuconej przez dwory.

Do XVIII wieku karczmy, przeważnie drewniane, stawiano niedaleko głównych traktach, cyklicznie na rozstajach dróg, na przedmieściach w miejsce, w rynkach miasteczek oraz we wsiach.

Początkowo głównym pomieszczeniem karczmy była duża izba szynkowa, potem powiększano je o pokoje zajezdne tudzież stajnie zaś wozownie (stan). Nagminnie bryłka budynku wyposażona była w ganki a podcienia oraz zwieńczona dachem polskim. W okresie klasycyzmu, w karczmach murowanych, charakterystycznymi elementami architektonicznymi były portyki i ryzality.
meble kuchenne zielonka
W Polsce występowały po największej części 2. typy karczm:

rzadziej spotykana na planie litery T, dokąd forma umiejscowiony jest prostopadle do budynku mieszkalnego na osi sieni przejazdowej
na planie prostokąta – forma na przedłużeniu części mieszkalnej, z wjazdem od okolica szczytowej za pomocą podsienie.