mobilna strona internetowa

Kierunek mobilna – strona internetowa, która przystosowana jest mobilna strona www do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących komunikować się spośród globalną siecią za pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą egzystować telefony komórkowe, smartfony azali palmtopy. Okolica mobilne są z reguły uzupełnieniem „zwykłych” stron internetowych.

Strony mobilne przeglądane pod ręką pomocy urządzeń mobilnych spełniają funkcję czysto informacyjną, atoli aplikacje mobilne owo programy, które rozwijają ergonomia tych urządzeń natomiast działają nawet, kiedy eksploatator nie jest podłączony aż do sieci internetowej.
Początkowo okolica mobilne ówczesny tworzone w protokole WAP (Wireless Application Protocol). Pierwsza wersja tego protokołu powstała nuże w 1998 roku. Edycja 1.1. powstała rok w dalszym ciągu, natomiast WAP 2.0 w 2001 roku. Strony mobilne w tym protokole były prostymi stronami tekstowymi zaś zawierały mało informacji. Nie można ich było także pytać na komputerze, bodajże iż w ciągu pośrednictwem specjalnego emulatora. Technika ta nie zdobyła natomiast większej popularności. Czynnikami, które negatywnie wpływały na przydatność stron WAP owo niewielka prędkość transferu, jego wysoka porto, natomiast plus obiekcje co aż do bezpieczeństwa przesyłania danych. Językiem wykorzystywanym do projektowania mobilnych stron internetowych w protokole WAP jest WML, będący uproszczoną wersją html.

Protokół WAP odszedł w niepamięć, jak jeden mąż z pojawieniem się nowoczesnych telefonów komórkowych. Chwilowo, poniekąd każdy telefon komórkowy wyposażona jest w przeglądarkę internetową o możliwościach zbliżonych do przeglądarek dostępnych na komputerach. Na skutek temu, mobilne okolica internetowe przypominają, pod spodem w stosunku do funkcjonalności, tradycyjne witryny.
mobilna strona internetowa
Standardowym językiem programowania mobilnych stron Internetowych jest w chwili obecnej XHTML Mobile Profile (XHTML-MP).
Przystosowanie serwisu WWW aż do wersji mobilnej następuje w kilku obszarach.

Koszt – niezmiernie raz za razem użytkownicy mobilni są rozliczani w ciągu pobrane dane. Należy koić koszty na jakie ich narażamy na skroś błogi layout serwisu.
Szybkość działania – admitancja mobilny odbywa się przeważnie wolniej niż na popularnych łączach szerokopasmowych. Powinno się zastosować techniki umożliwiające minimalizację opóźnień.
Nawigacja – sylwetka urządzeń mobilnych wymaga zupełnie innego zaprojektowania. Wypada brać u dołu uwagę małe część wyświetlacza, pracę w ciężkich warunkach, alternatywa wystąpienia nawigacji z klawiatury czy też ekranu dotykowego tudzież moc innych czynników.
Poprawne czyn – urządzenia mobilne nie wykształciły jeszcze spójnego standardu technologicznego. Wypada nastrajać serwowane dane w relacje odkąd wykrytej przeglądarki w urządzeniu. Należy również przeprowadzić testy serwisu w najpopularniejszych urządzeniach.
Kontekst – potrzeby użytkowników mobilnych są diametralnie różne od potrzeb użytkowników klasycznych. Konieczna jest rozkład potrzeb gwoli pertraktacje wartości kluczowych w celu użytkownika mobilnego.
Przystosowanie strony aż do rozmiarów ekranu urządzeń mobilnych
brak zbędnych grafik,mobilna wersja strony
uproszczony styl,
bezszeryfowe czcionki, nieobecność kursywy (ważne, żeby inskrypcja był w najwyższym stopniu czytelny),
linki rozmieszczone w kilku rzędach względnie pionowo,
najważniejsze informacje należy umieścić w górnej części strony (ważne aby były widoczne bez konieczności przewijania ekranu),
bardzo ważne jest rozszczepienie stylów odkąd kodu [HTML] – pozwoli owo użytkownikom na uniknięcie konieczności podwójnego pobierania danych,
stronę najlepiej umieścić na odrębnej, planowo przystosowanej aż do treści mobilnych domenie bądź subdomenie.