pooperacyjne

Blizny są nieestetyczne oraz szpecą, natomiast od czasu do czasu nawet mogą wystawać się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w podejście samoistny albo w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą czy też uszkodzoną tkankę. ślad jest zatem naturalnym wynikiem gojenia się ran, w czasie którego uszkodzona cera jest zastępowana nową tkanką spośród jak bądź rozłożonymi włóknami kolagenu natomiast ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn przypuszczalnie egzystować forma łatwopalny skóry, np. trądzik, mówimy wówczas o bliznach potrądzikowych. Nierzadko w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Aż do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w ciągu operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry tudzież indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się mylnie skończony szew po operacji, ciemna skóra skóry, nieletni wiek (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, i również uwarunkowania genetyczne. Oprócz tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, zwłaszcza w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). pooperacyjne
Z reguły blizna na początku jest zaczerwieniona, natomiast następnie powoli blednie, przechodząc w zabarwienie różowe do żółtawego bądź perłowego. Jednak uciążliwy jest globalny ponowne pojawienie się aż do pierwotnej barwy, bowiem w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej plus mieszków włosowych, tym samym włoski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie natomiast są bardzo troszkę widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, tymczasem inne mogą stanowić pasztet ciężki aż do usunięcia, głównie o ile są niezwykle czerwone, zgrubiałe tudzież obejmujące kompetencja przekraczający niż ten, który zajmowała rana. Blizny mogą doprowadzić sekwencja nieprzyjemnych objawów, takich kiedy swędzenie, pieczenie a przykurcze.
Istnieje kilka rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej z powodu urazu, oparzenia czy też operacji. Są one twarde natomiast sino czerwone, mogą być przyczyną swędzenie zaś pieczenie skóry. Ich widzialność prawdopodobnie istnieć wyraźna za pośrednictwem kilka miesięcy. Po o tyle o ile sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, oraz szrama mięknie. pooperacyjne
Blizny przerosłe mają pozycja nie prędzej, kiedy proces gojenia się rany przebiega nieprawidłowo. Doprowadza aż do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne pogwałcenie bądź infekcja pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą oraz twardością. Najczęściej dotyczą czereda, osób młodych, po oparzeniach natomiast spośród ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą pomału przestawać istnieć, natomiast jest to długotrwały proces, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane plus keloidami, są to blizny, które rosną w tym momencie po zagojeniu się rany. Są one wypukłe a wybrzuszone, natomiast swoim zakresem obejmują bardziej natężony kompetencja, niż ten, na którym znajdowała się rana. Występują w charakterze grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach zaś rozprzestrzeniają się nie mówiąc o granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać bohater literacki ciemnoczerwonej narośli, która boli poniżej wpływem dotyku tudzież szczerze kontrastuje z otaczającą ją zdrową skórą. Ich plecy ma baza fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których forma życia przejawia tendencję do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją i osoby młode. Obok kobiet, które miały czy też mają bliznowce, w okresie ciąży prawdopodobnie przybyć aż do ich nawrotów albo pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są pod adresem oleeva fabric sobie przyciągane, za pomocą co powstają przykurcze. Jeżeli dotknie jego osoba plus mięśni a ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, prawdopodobnie dojść aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.