majtki pooperacyjne

Blizny są nieestetyczne a szpecą, oraz czasami nawet mogą wystawać się przyczyną obniżonej samooceny. Co owo takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w badania odrębny czy też w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą albo uszkodzoną tkankę. Blizna jest z tej przyczyny naturalnym wynikiem gojenia się ran, na przestrzeni którego uszkodzona skóra jest zastępowana nową tkanką z jak bądź rozłożonymi włóknami kolagenu oraz ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn być może egzystować stan łatwopalny skóry, np. trądzik, mówimy dopiero o bliznach potrądzikowych. Notorycznie w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Aż do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej podczas operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry tudzież indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się niepoprawnie dokonany szew po operacji, ciemna karnacja skóry, niedorosły stulecie (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, i również uwarunkowania genetyczne. Prócz tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, w zasadzie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). majtki pooperacyjne
Z reguły szrama na początku jest zaczerwieniona, oraz później z umiarem blednie, przechodząc w zabarwienie różowe do żółtawego lub perłowego. Tymczasem uciążliwy jest integralny powrót aż do pierwotnej barwy, jako że w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej także mieszków włosowych, skutkiem tego włoski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie i są bardzo ździebko widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, mimo to inne mogą znajdować się przeszkoda niemożliwy aż do usunięcia, przede wszystkim jeżeli są ogromnie czerwone, zgrubiałe i obejmujące kompetencja bardziej natężony aniżeli ten, który zajmowała rana. Blizny mogą przyczynić się porządek nieprzyjemnych objawów, takich kiedy ciarki, pieczenie oraz przykurcze.
Istnieje nieco rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej spośród powodu urazu, oparzenia albo operacji. Są one twarde a sino czerwone, mogą sprawiać swędzenie a pieczenie skóry. Ich widzialność prawdopodobnie egzystować wyraźna za pośrednictwem nieco miesięcy. Po z grubsza sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, a szrama mięknie. pooperacyjne
Blizny przerosłe mają położenie dopiero, podczas gdy przebieg gojenia się rany przebiega niepoprawnie. Doprowadza aż do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne naruszenie czy też zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą natomiast twardością. Przeważnie dotyczą dzieci, osób młodych, po oparzeniach oraz z ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą bez pośpiechu zanikać, wprawdzie jest owo długookresowy przebieg, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane oraz keloidami, są owo blizny, które rosną aktualnie po zagojeniu się rany. Są one wypukłe tudzież wybrzuszone, a swoim zakresem obejmują przekraczający obszar, niż ten, na którym znajdowała się rana. Występują jak grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach tudzież rozprzestrzeniają się abstrahując od granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać kreacja ciemnoczerwonej narośli, która boli poniżej wpływem dotyku tudzież wyraźnie kontrastuje z otaczającą ją zdrową skórą. Ich wstawiennictwo ma podwalina fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których organizm żywy przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby z ciemną karnacją i osoby młode. U kobiet, które miały czy też mają bliznowce, w okresie ciąży może trafić aż do ich nawrotów czy też pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są ku pooperacyjne sobie przyciągane, za sprawą co powstają przykurcze. Jeśli dotknie jego osoba plus mięśni natomiast ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, przypadkiem dotrzeć aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.