mobilna strona www

Strona mobilna – kierunek internetowa, która przystosowana jest mobilne strony www do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących głosić się spośród globalną siecią za pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą być telefony komórkowe, smartfony czy palmtopy. Strony mobilne są zazwyczaj uzupełnieniem „zwykłych” stron internetowych.

Strony mobilne przeglądane pod ręką pomocy urządzeń mobilnych spełniają funkcję czysto informacyjną, niemniej jednak aplikacje mobilne owo programy, które rozwijają ergonomia tych urządzeń natomiast działają nawet, jak eksploatator nie jest podłączony do sieci internetowej.
Początkowo okolica mobilne dotychczasowy tworzone w protokole WAP (Wireless Application Protocol). Pierwsza wersja tego protokołu powstała w tej chwili w 1998 roku. Wersja 1.1. powstała rok kalendarzowy w dalszym ciągu, zaś WAP 2.0 w 2001 roku. Okolica mobilne w tym protokole były prostymi stronami tekstowymi i zawierały cokolwiek informacji. Nie wolno ich było oraz egzaminować na komputerze, niechybnie że wewnątrz pośrednictwem specjalnego emulatora. Technika ta nie zdobyła niemniej większej popularności. Czynnikami, które negatywnie wpływały na przydatność stron WAP owo niewielka prędkość transferu, jego wysoka wypłata, zaś również obiekcje co do bezpieczeństwa przesyłania danych. Językiem wykorzystywanym aż do projektowania mobilnych stron internetowych w protokole WAP jest WML, będący uproszczoną wersją html.

Protokół WAP odszedł w niepamięć, pospołu spośród pojawieniem się nowoczesnych telefonów komórkowych. W tej chwili, nieomalże każdy telefon komórkowy wyposażona jest w przeglądarkę internetową o możliwościach zbliżonych aż do przeglądarek dostępnych na komputerach. Z racji temu, mobilne okolica internetowe przypominają, pod spodem w stosunku do funkcjonalności, tradycyjne witryny.
mobilne strony www
Standardowym językiem programowania mobilnych stron Internetowych jest w chwili obecnej XHTML Mobile Profile (XHTML-MP).
Przystosowanie serwisu WWW do wersji mobilnej następuje w kilku obszarach.

Koszt – nadzwyczaj często użytkownicy mobilni są rozliczani w ciągu pobrane dane. Trzeba redukować koszty na jakie ich narażamy przez lekki layout serwisu.
Szybkość działania – dostęp motoryczny odbywa się w większości wypadków wolniej aniżeli na popularnych łączach szerokopasmowych. Wypada zastosować techniki umożliwiające minimalizację opóźnień.
Nawigacja – portret urządzeń mobilnych wymaga absolutnie innego zaprojektowania. Trzeba bractwo pod spodem uwagę małe wymiary wyświetlacza, pracę w ciężkich warunkach, opcja wystąpienia nawigacji z klawiatury lub ekranu dotykowego i moc innych czynników.
Poprawne działanie – urządzenia mobilne nie wykształciły jeszcze spójnego standardu technologicznego. Powinno się poprawiać serwowane dane w związki od momentu wykrytej przeglądarki w urządzeniu. Należy również wywiązać się testy serwisu w najpopularniejszych urządzeniach.
Kontekst – potrzeby użytkowników mobilnych są diametralnie różne od czasu potrzeb użytkowników klasycznych. Konieczna jest rozkład potrzeb gwoli negocjacje wartości kluczowych dla użytkownika mobilnego.
Przystosowanie strony do rozmiarów ekranu urządzeń mobilnych
brak zbędnych grafik,mobilna strona internetowa
uproszczony styl,
bezszeryfowe czcionki, brak kursywy (ważne, żeby napis był w najwyższym stopniu czytelny),
linki rozmieszczone w kilku rzędach względnie pionowo,
najważniejsze informacje należy pomieścić w górnej części okolica (ważne żeby uprzedni widoczne bez konieczności przewijania ekranu),
bardzo grunt jest rozszczepienie stylów odkąd kodu [HTML] – pozwoli to użytkownikom na uniknięcie konieczności podwójnego pobierania danych,
stronę najlepiej pomieścić na odrębnej, planowo przystosowanej aż do treści mobilnych domenie lub subdomenie.