mobilna wersja strony

Kierunek mobilna – kierunek internetowa, która przystosowana jest mobilna strona internetowa do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących głosić się z globalną siecią w środku pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą stanowić telefony komórkowe, smartfony czy palmtopy. Okolica mobilne są w większości wypadków uzupełnieniem „zwykłych” stron internetowych.

Strony mobilne przeglądane w pobliżu pomocy urządzeń mobilnych spełniają funkcję czysto informacyjną, chociaż aplikacje mobilne to programy, które rozwijają ergonomia tych urządzeń tudzież działają nawet, podczas gdy użytkownik nie jest podłączony do sieci internetowej.
Początkowo strony mobilne poprzedni tworzone w protokole WAP (Wireless Application Protocol). Pierwsza edycja tego protokołu powstała natychmiast w 1998 roku. Odsłona 1.1. powstała rok kalendarzowy potem, tudzież WAP 2.0 w 2001 roku. Strony mobilne w tym protokole dotychczasowy prostymi stronami tekstowymi oraz zawierały mało informacji. Nie wolno ich było również testować na komputerze, chyba że w środku pośrednictwem specjalnego emulatora. Technologia ta nie zdobyła jednak większej popularności. Czynnikami, które negatywnie wpływały na przydatność stron WAP to niewielka szybkość transferu, jego wysoka zapłata, a plus obiekcje co aż do bezpieczeństwa przesyłania danych. Językiem wykorzystywanym do projektowania mobilnych stron internetowych w protokole WAP jest WML, będący uproszczoną wersją html.

Protokół WAP odszedł w nirwana, społem z pojawieniem się nowoczesnych telefonów komórkowych. Obecnie, niby każdy telefon komórkowy wyposażona jest w przeglądarkę internetową o możliwościach zbliżonych do przeglądarek dostępnych na komputerach. Z przyczyny temu, mobilne okolica internetowe przypominają, pod spodem wobec funkcjonalności, tradycyjne witryny.
mobilna strona internetowa
Standardowym językiem programowania mobilnych stron Internetowych jest w chwili obecnej XHTML Mobile Profile (XHTML-MP).
Przystosowanie serwisu WWW do wersji mobilnej następuje w kilku obszarach.

Koszt – wybitnie często użytkownicy mobilni są rozliczani wewnątrz pobrane dane. Wypada osłabiać koszty na jakie ich narażamy poprzez miły layout serwisu.
Szybkość działania – admitancja ruchowy odbywa się tak bywa wolniej aniżeli na popularnych łączach szerokopasmowych. Wypada zastosować techniki umożliwiające minimalizację opóźnień.
Nawigacja – portret urządzeń mobilnych wymaga doskonale innego zaprojektowania. Powinno się bractwo pod uwagę małe wydział wyświetlacza, pracę w ciężkich warunkach, wybór wystąpienia nawigacji z klawiatury albo ekranu dotykowego i krocie innych czynników.
Poprawne przedsięwzięcie – urządzenia mobilne nie wykształciły jeszcze spójnego standardu technologicznego. Należy regulować serwowane dane w stosunki od czasu wykrytej przeglądarki w urządzeniu. Powinno się również spełnić testy serwisu w najpopularniejszych urządzeniach.
Kontekst – potrzeby użytkowników mobilnych są diametralnie różne od momentu potrzeb użytkowników klasycznych. Konieczna jest rozpatrywanie potrzeb gwoli negocjacje wartości kluczowych gwoli użytkownika mobilnego.
Przystosowanie strony aż do rozmiarów ekranu urządzeń mobilnych
brak zbędnych grafik,mobilna strona www
uproszczony styl,
bezszeryfowe czcionki, absencja kursywy (ważne, by inskrypcja był maksymalnie czytelny),
linki rozmieszczone w kilku rzędach ewentualnie pionowo,
najważniejsze informacje trzeba umieścić w górnej części strony (ważne ażeby wcześniejszy widoczne bez konieczności przewijania ekranu),
bardzo grunt jest rozdzielenie stylów od kodu [HTML] – pozwoli to użytkownikom na uniknięcie konieczności podwójnego pobierania danych,
stronę najlepiej pomieścić na odrębnej, chcący przystosowanej do treści mobilnych domenie bądź subdomenie.