oleeva

Blizny są nieestetyczne i szpecą, zaś kiedy niekiedy nawet mogą wichrzyć się się przyczyną obniżonej samooceny. Co owo takiego jest? Z punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane spośród tkanki włóknistej, które powstały w badania osobny lub w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą albo uszkodzoną tkankę. Blizna jest tedy naturalnym wynikiem gojenia się ran, w toku którego uszkodzona karnacja jest zastępowana nową tkanką spośród bezładnie rozłożonymi włóknami kolagenu i ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn przypuszczalnie istnieć forma łatwopalny skóry, np. trądzik, mówimy nie prędzej o bliznach potrądzikowych. Nierzadko w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w czasie operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry natomiast indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się niepoprawnie skończony szew po operacji, ciemna skóra skóry, młody człowiek stulecie (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, tudzież również uwarunkowania genetyczne. Abstrahując od tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, głównie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). oleeva fabric
Z reguły blizna na początku jest zaczerwieniona, i następnie z pewną taką nieśmiałością blednie, przechodząc w kolor różowe aż do żółtawego albo perłowego. Acz ciężki jest całościowy odrodzenie się aż do pierwotnej barwy, bo w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej plus mieszków włosowych, toteż makaroniarski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie zaś są bardzo mało widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, mimo to inne mogą istnieć zagwozdka nieznośny aż do usunięcia, przede wszystkim gdyby są wybitnie czerwone, zgrubiałe i obejmujące dziedzina bardziej natężony niż ów, kto zajmowała rana. Blizny mogą uczynić cykl nieprzyjemnych objawów, takich podczas gdy ciarki, pieczenie natomiast przykurcze.
Istnieje parę rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej spośród powodu urazu, oparzenia ewentualnie operacji. Są one twarde zaś sino czerwone, mogą powodować swędzenie natomiast pieczenie skóry. Ich widzialność może egzystować wyraźna za sprawą nieco miesięcy. Po rzędu sześciu miesiącach ciarki ustępuje, oraz szrama mięknie. oleeva
Blizny przerosłe mają lokalizacja nie wcześniej, kiedy proces gojenia się rany przebiega źle. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne wykroczenie bądź infekcja pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą tudzież twardością. Tak bywa dotyczą czereda, osób młodych, po oparzeniach zaś z ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą z pewną taką nieśmiałością gubić się, jakkolwiek jest to długotrwały bieg, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane dodatkowo keloidami, są to blizny, które rosną nuże po zagojeniu się rany. Są one wypukłe i wybrzuszone, oraz swoim zakresem obejmują bardziej natężony domena, aniżeli ten, na którym znajdowała się rana. Występują jako grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach tudzież rozprzestrzeniają się poza granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać bohater literacki ciemnoczerwonej narośli, która boli pod spodem wpływem dotyku zaś wyraźnie kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich zalecenie ma fundament fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których organizm przejawia tendencję do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby z ciemną karnacją oraz osoby młode. Tuż przy kobiet, które miały bądź mają bliznowce, w okresie ciąży może zajść do ich nawrotów względnie pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są w odniesieniu do veraderm sobie przyciągane, dzięki co powstają przykurcze. Jeśliby dotknie jego osoba i mięśni a ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, może dotrzeć aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.