veraderm

Blizny są nieestetyczne i szpecą, a nieraz nawet mogą wzdrygać się się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w tryb samodzielny bądź w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą lub uszkodzoną tkankę. Szrama jest w następstwie tego naturalnym wynikiem gojenia się ran, podczas którego uszkodzona cera jest zastępowana nową tkanką spośród chaotycznie rozłożonymi włóknami kolagenu a ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn być może istnieć forma łatwopalny skóry, np. trądzik, mówimy wówczas o bliznach potrądzikowych. Często w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej podczas operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry tudzież indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się mylnie wykonany szew po operacji, ciemna karnacja skóry, niedojrzały wiek (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, tudzież oraz uwarunkowania genetyczne. Prócz tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, głównie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). oleeva
Z reguły blizna na początku jest zaczerwieniona, i odtąd spokojnie blednie, przechodząc w zabarwienie różowe do żółtawego albo perłowego. Chociaż uciążliwy jest globalny powrót aż do pierwotnej barwy, dlatego że w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej dodatkowo mieszków włosowych, stąd włoski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie zaś są niesłychanie malutko widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, jakkolwiek inne mogą być szkopuł przykry do usunięcia, przede wszystkim jeżeli są niesłychanie czerwone, zgrubiałe tudzież obejmujące kompetencja przekraczający aniżeli ten, który zajmowała rana. Blizny mogą uczynić etap nieprzyjemnych objawów, takich kiedy swędzenie, pieczenie i przykurcze.
Istnieje parę rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej z powodu urazu, oparzenia lub operacji. Są one twarde oraz sino czerwone, mogą powodować ciarki oraz pieczenie skóry. Ich widzialność przypadkiem istnieć wyraźna przez parę miesięcy. Po rzędu sześciu miesiącach ciarki ustępuje, tudzież szrama mięknie. pooperacyjne
Blizny przerosłe mają lokalizacja dopiero, kiedy tok gojenia się rany przebiega mylnie. Doprowadza aż do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne pogwałcenie bądź zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą a twardością. Tak bywa dotyczą dzieci, osób młodych, po oparzeniach tudzież z ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą spokojnie kończyć się, jakkolwiek jest owo długotrwały proces, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane plus keloidami, są to blizny, które rosną już po zagojeniu się rany. Są one wypukłe a wybrzuszone, zaś swoim zakresem obejmują bardziej natężony sfera, aniżeli ten, na którym znajdowała się rana. Występują jak grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach oraz rozprzestrzeniają się abstrahując od granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać kreacja ciemnoczerwonej narośli, która boli pod wpływem dotyku zaś wręcz kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich poparcie ma baza fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których biont przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją oraz osoby młode. Obok kobiet, które miały bądź mają bliznowce, w okresie ciąży być może przybyć do ich nawrotów bądź pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są pod adresem pooperacyjne sobie przyciągane, za pomocą co powstają przykurcze. Gdyby dotknie jego osoba również mięśni a ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, prawdopodobnie przybyć aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.