mobilna wersja strony

Kierunek mobilna – kierunek internetowa, która przystosowana jest mobilne strony internetowe do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących głosić się z globalną siecią wewnątrz pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą być telefony komórkowe, smartfony azaliż palmtopy. Okolica mobilne są zwykle uzupełnieniem „zwykłych” stron internetowych.

Strony mobilne przeglądane w sąsiedztwie pomocy urządzeń mobilnych spełniają funkcję czysto informacyjną, acz aplikacje mobilne owo programy, które rozwijają funkcjonalność tych urządzeń a działają nawet, jak eksploatator nie jest podłączony do sieci internetowej.
Początkowo okolica mobilne ówczesny tworzone w protokole WAP (Wireless Application Protocol). Pierwsza wydanie tego protokołu powstała nuże w 1998 roku. Odsłona 1.1. powstała rok kalendarzowy dalej, zaś WAP 2.0 w 2001 roku. Strony mobilne w tym protokole uprzedni prostymi stronami tekstowymi zaś zawierały troszkę informacji. Nie wolno ich było oraz pytać na komputerze, pewnie iż w środku pośrednictwem specjalnego emulatora. Technika ta nie zdobyła lecz większej popularności. Czynnikami, które negatywnie wpływały na zdatność stron WAP owo niewielka prędkość transferu, jego wysoka porto, i również obiekcje co aż do bezpieczeństwa przesyłania danych. Językiem wykorzystywanym aż do projektowania mobilnych stron internetowych w protokole WAP jest WML, będący uproszczoną wersją html.

Protokół WAP odszedł w niepamięć, społem spośród pojawieniem się nowoczesnych telefonów komórkowych. W tej chwili, jakby każdy aparat telefoniczny komórkowy wyposażona jest w przeglądarkę internetową o możliwościach zbliżonych do przeglądarek dostępnych na komputerach. Z racji temu, mobilne okolica internetowe przypominają, poniżej względem funkcjonalności, tradycyjne witryny.
tworzenie mobilnych stron
Standardowym językiem programowania mobilnych stron Internetowych jest w chwili obecnej XHTML Mobile Profile (XHTML-MP).
Przystosowanie serwisu WWW aż do wersji mobilnej następuje w kilku obszarach.

Koszt – niezwykle cyklicznie użytkownicy mobilni są rozliczani za pobrane dane. Należy redukować koszty na jakie ich narażamy na skroś rozkoszny layout serwisu.
Szybkość działania – dopuszczenie ruchowy odbywa się tak bywa wolniej niż na popularnych łączach szerokopasmowych. Powinno się zastosować techniki umożliwiające minimalizację opóźnień.
Nawigacja – charakterystyka urządzeń mobilnych wymaga absolutnie innego zaprojektowania. Należy bractwo pod spodem uwagę małe proporcja wyświetlacza, pracę w ciężkich warunkach, alternatywa wystąpienia nawigacji z klawiatury albo ekranu dotykowego a mnogość innych czynników.
Poprawne czyn – urządzenia mobilne nie wykształciły jeszcze spójnego standardu technologicznego. Należy nastawiać serwowane dane w relacje od wykrytej przeglądarki w urządzeniu. Trzeba także uskutecznić testy serwisu w najpopularniejszych urządzeniach.
Kontekst – potrzeby użytkowników mobilnych są diametralnie różne od momentu potrzeb użytkowników klasycznych. Konieczna jest rozbiór potrzeb w celu pertraktacje wartości kluczowych w celu użytkownika mobilnego.
Przystosowanie strony do rozmiarów ekranu urządzeń mobilnych
brak zbędnych grafik,mobilna strona internetowa
uproszczony styl,
bezszeryfowe czcionki, nieobecność kursywy (ważne, iżby wpis był do granic możliwości czytelny),
linki rozmieszczone w kilku rzędach lub pionowo,
najważniejsze informacje wypada ulokować w górnej części okolica (ważne ażeby poprzedni widoczne bez konieczności przewijania ekranu),
bardzo ważne jest rozdzielenie stylów od momentu kodu [HTML] – pozwoli owo użytkownikom na uniknięcie konieczności podwójnego pobierania danych,
stronę najlepiej ulokować na odrębnej, nie bez przyczyny przystosowanej aż do treści mobilnych domenie albo subdomenie.