pooperacyjne

Blizny są nieestetyczne tudzież szpecą, oraz nieraz nawet mogą jeżyć się się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Z punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w badania samodzielny albo w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą bądź uszkodzoną tkankę. ślad jest więc naturalnym wynikiem gojenia się ran, w czasie którego uszkodzona skóra jest zastępowana nową tkanką spośród chaotycznie rozłożonymi włóknami kolagenu tudzież ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn być może stanowić postać łatwopalny skóry, np. trądzik, mówimy dopiero o bliznach potrądzikowych. Nagminnie w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Aż do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej na przestrzeni operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry i indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się fałszywie skończony szew po operacji, ciemna cera skóry, młokos wiek (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, oraz i uwarunkowania genetyczne. Z wyjątkiem tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, przede wszystkim w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). majtki pooperacyjne
Z reguły ślad na początku jest zaczerwieniona, oraz następny z pewną taką nieśmiałością blednie, przechodząc w odcień różowe do żółtawego ewentualnie perłowego. Choć przykry jest ogólny renesans aż do pierwotnej barwy, skoro w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej oraz mieszków włosowych, dlatego makaroniarski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie oraz są niezmiernie malutko widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, niemniej jednak inne mogą stanowić problem przykry do usunięcia, głównie jeżeli są nadzwyczaj czerwone, zgrubiałe i obejmujące sfera większy niż ów, kto zajmowała rana. Blizny mogą uczynić etap nieprzyjemnych objawów, takich gdy swędzenie, pieczenie zaś przykurcze.
Istnieje nieco rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej spośród powodu urazu, oparzenia lub operacji. Są one twarde a sino czerwone, mogą sprawiać swędzenie oraz pieczenie skóry. Ich widzialność przypadkiem egzystować wyraźna przez parę miesięcy. Po z grubsza sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, i ślad mięknie. oleeva fabric
Blizny przerosłe mają miejsce nie prędzej, podczas gdy przebieg gojenia się rany przebiega fałszywie. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne naruszenie ewentualnie infekcja pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą zaś twardością. Zwykle dotyczą czereda, osób młodych, po oparzeniach oraz z ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą spokojnie zatracać się, jednakże jest to długookresowy bieg, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane oraz keloidami, są owo blizny, które rosną w tej chwili po zagojeniu się rany. Są one wypukłe oraz wybrzuszone, oraz swoim zakresem obejmują większy królestwo, aniżeli ten, na którym znajdowała się rana. Występują jak grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach a rozprzestrzeniają się nie mówiąc o granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać kreacja ciemnoczerwonej narośli, która boli u dołu wpływem dotyku zaś wprost kontrastuje z otaczającą ją zdrową skórą. Ich opinia pozytywna ma podwalina fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których organizm żywy przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją zaś osoby młode. Tuż przy kobiet, które miały albo mają bliznowce, w okresie ciąży może przybyć do ich nawrotów albo pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są ku oleeva sobie przyciągane, przy użyciu co powstają przykurcze. Jeśliby dotknie jego osoba także mięśni a ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, być może przybyć do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.