mobilna strona internetowa

Strona mobilna – strona internetowa, która przystosowana jest tworzenie mobilnych stron do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących oznajmiać się z globalną siecią za pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą istnieć telefony komórkowe, smartfony bądź palmtopy. Okolica mobilne są zazwyczaj uzupełnieniem „zwykłych” stron internetowych.

Strony mobilne przeglądane w sąsiedztwie pomocy urządzeń mobilnych spełniają funkcję czysto informacyjną, choć aplikacje mobilne owo programy, które rozwijają ergonomia tych urządzeń a działają nawet, kiedy użytkownik nie jest podłączony do sieci internetowej.
Początkowo strony mobilne uprzedni tworzone w protokole WAP (Wireless Application Protocol). Pierwsza odsłona tego protokołu powstała w tym momencie w 1998 roku. Odsłona 1.1. powstała rok później, tudzież WAP 2.0 w 2001 roku. Strony mobilne w tym protokole były prostymi stronami tekstowymi i zawierały cokolwiek informacji. Nie można ich było dodatkowo analizować na komputerze, bodajże że wewnątrz pośrednictwem specjalnego emulatora. Technika ta nie zdobyła chociaż większej popularności. Czynnikami, które negatywnie wpływały na przydatność stron WAP to niewielka prędkość transferu, jego wysoka danina, tudzież dodatkowo obiekcje co aż do bezpieczeństwa przesyłania danych. Językiem wykorzystywanym do projektowania mobilnych stron internetowych w protokole WAP jest WML, będący uproszczoną wersją html.

Protokół WAP odszedł w nirwana, wspólnie z pojawieniem się nowoczesnych telefonów komórkowych. Aktualnie, prawie każdy aparat telefoniczny komórkowy wyposażona jest w przeglądarkę internetową o możliwościach zbliżonych aż do przeglądarek dostępnych na komputerach. Z powodu temu, mobilne strony internetowe przypominają, u dołu w stosunku do funkcjonalności, tradycyjne witryny.
mobilna strona internetowa
Standardowym językiem programowania mobilnych stron Internetowych jest w chwili obecnej XHTML Mobile Profile (XHTML-MP).
Przystosowanie serwisu WWW aż do wersji mobilnej następuje w kilku obszarach.

Koszt – nadzwyczaj częstokroć użytkownicy mobilni są rozliczani w środku pobrane dane. Powinno się osłabiać koszty na jakie ich narażamy na krzyż słodki layout serwisu.
Szybkość działania – dopuszczenie motoryczny odbywa się na ogół wolniej aniżeli na popularnych łączach szerokopasmowych. Powinno się zastosować techniki umożliwiające minimalizację opóźnień.
Nawigacja – charakterystyka urządzeń mobilnych wymaga zgoła innego zaprojektowania. Trzeba bractwo u dołu uwagę małe odsetek wyświetlacza, pracę w ciężkich warunkach, możliwość wystąpienia nawigacji spośród klawiatury czy też ekranu dotykowego i krocie innych czynników.
Poprawne działanie – urządzenia mobilne nie wykształciły coraz spójnego standardu technologicznego. Wypada dopasowywać serwowane dane w stosunki od wykrytej przeglądarki w urządzeniu. Trzeba również przeprowadzić testy serwisu w najpopularniejszych urządzeniach.
Kontekst – potrzeby użytkowników mobilnych są diametralnie różne odkąd potrzeb użytkowników klasycznych. Konieczna jest rozpatrywanie potrzeb w celu rokowania wartości kluczowych w celu użytkownika mobilnego.
Przystosowanie strony aż do rozmiarów ekranu urządzeń mobilnych
brak zbędnych grafik,mobilne strony www
uproszczony styl,
bezszeryfowe czcionki, nieobecność kursywy (ważne, aby wpis był w najwyższym stopniu czytelny),
linki rozmieszczone w kilku rzędach albo pionowo,
najważniejsze informacje powinno się ulokować w górnej części strony (ważne iżby wcześniejszy widoczne bez konieczności przewijania ekranu),
bardzo grunt jest separacja stylów od kodu [HTML] – pozwoli to użytkownikom na uniknięcie konieczności podwójnego pobierania danych,
stronę najlepiej ulokować na odrębnej, nie bez przyczyny przystosowanej aż do treści mobilnych domenie czy też subdomenie.