meble kuchenne wesoła

odmiana działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu otwartych zakładów żywienia zbiorowego (np. restauracji, barów, stołówek itp.). Oraz biegłość przyrządzania zaś podawania potraw w oparciu o fachową wiedzę kulinarną. Gastronomia owo i intelekt o produktach, ich wartości odżywczej, o racjonalnym przygotowaniu otawa, komponowaniu posiłków, o tradycjach kulinarnych i zwyczajach i obyczajach związanych z jedzeniem. Restauracja – gospoda gastronomiczny, w którym konsumpcja odbywa się obok stolikach, na ogół z obsługą kelnerską.
meble kuchenne kobyłka
W restauracji dania przygotowywane są na indywidualne zamówienie, produkowane głównie z surowców (rzadziej spośród półproduktów i gotowych potraw). Asortyment uzupełniają napoje zimne zaś gorące, alkohole, wyroby cukiernicze a towary handlowe (papierosy, słodycze itp.). Restauracje cyklicznie posiadają właściwy do charakteru obiektu wystrój wnętrz tudzież specjalizację w rodzaju kuchni (regionalna, narodowa). Mało tego restauracje świadczą usługi rozrywkowe (np. dancingi), dodatkowe (np. catering), przygotowane są aż do organizowania przyjęć okolicznościowych oraz obsługi grup.

Istnieje do licha i trochę zakładów specjalistycznych będących odmianą restauracji o zwężonym zakresie podawanych potraw zaś napojów, np. pizzerie, karczmy. karczma gastronomiczny, specjalizującego się w przyrządzaniu tudzież serwowaniu pizzy. Bywa owo plus miejsce spotkań towarzyskich. Przygoda karczm w Polsce datuje się odkąd wczesnego średniowiecza tudzież związana jest spośród prawem propinacji. Zrazu stanowiły cecha władcy, który nadawał pierwszeństwo ich prowadzenia zakonom, rycerstwu, oraz w okresie kolonizacji na poniekąd niemieckim sołtysom sprowadzającym osadników. Od 1494 obowiązywało ustawa propinacyjne, zastrzegające monopol sprzedaży trunków w celu właścicieli wiosek. Odkąd tego czasu zły uczynek a miody uprzedni z karczem systematycznie wypierane za pośrednictwem wódkę.
meble kuchenne zielonka
Dla zwiększenia dochodów wprowadzano ciśnienie propinacyjny nakazujący chłopom sprawunki napojów alkoholowych w karczmach wyznaczonych przez właścicieli majątków oraz tzw. „narzuty”, alias obowiązek kupowania trunków po cenie narzuconej przy użyciu dwory.

Do XVIII wieku karczmy, głównie drewniane, stawiano obok głównych traktach, nierzadko na rozstajach dróg, na przedmieściach w miejsce, w rynkach miasteczek a we wsiach.

Początkowo głównym pomieszczeniem karczmy była duża izba szynkowa, później powiększano je o pokoje zajezdne a stajnie tudzież wozownie (stan). Częstokroć bryła budynku wyposażona była w ganki i podcienia a zwieńczona dachem polskim. W okresie klasycyzmu, w karczmach murowanych, charakterystycznymi elementami architektonicznymi były portyki i ryzality.
meble kuchenne zielonka
W Polsce występowały głównie 2. typy karczm:

rzadziej spotykana na planie litery T, dokąd forma położony jest prostopadle do budynku mieszkalnego na osi sieni przejazdowej
na planie prostokąta – forma na przedłużeniu części mieszkalnej, z wjazdem odkąd okolica szczytowej przy użyciu podsienie.