mobilne strony internetowe

Kierunek mobilna – kierunek internetowa, która przystosowana jest tworzenie mobilnych stron aż do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących informować się spośród globalną siecią w środku pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą znajdować się telefony komórkowe, smartfony azali palmtopy. Strony mobilne są najczęściej uzupełnieniem „zwykłych” stron internetowych.

Strony mobilne przeglądane niedaleko pomocy urządzeń mobilnych spełniają funkcję czysto informacyjną, natomiast aplikacje mobilne to programy, które rozwijają funkcjonalność tych urządzeń zaś działają nawet, podczas gdy użytkownik nie jest podłączony do sieci internetowej.
Początkowo strony mobilne dawny tworzone w protokole WAP (Wireless Application Protocol). Pierwsza odsłona tego protokołu powstała obecnie w 1998 roku. Wydanie 1.1. powstała rok w przyszłości, a WAP 2.0 w 2001 roku. Okolica mobilne w tym protokole dotychczasowy prostymi stronami tekstowymi a zawierały odrobinę informacji. Nie można ich było oraz pytać na komputerze, widać że w ciągu pośrednictwem specjalnego emulatora. Technika ta nie zdobyła lecz większej popularności. Czynnikami, które negatywnie wpływały na przydatność stron WAP owo niewielka szybkość transferu, jego wysoka opłata, tudzież oraz obiekcje co aż do bezpieczeństwa przesyłania danych. Językiem wykorzystywanym do projektowania mobilnych stron internetowych w protokole WAP jest WML, będący uproszczoną wersją html.

Protokół WAP odszedł w niepamięć, wspólnie spośród pojawieniem się nowoczesnych telefonów komórkowych. W tym momencie, mało co jederman telefon komórkowy wyposażona jest w przeglądarkę internetową o możliwościach zbliżonych do przeglądarek dostępnych na komputerach. Na skutek temu, mobilne strony internetowe przypominają, pod wobec funkcjonalności, tradycyjne witryny.
mobilna wersja strony
Standardowym językiem programowania mobilnych stron Internetowych jest w chwili obecnej XHTML Mobile Profile (XHTML-MP).
Przystosowanie serwisu WWW aż do wersji mobilnej następuje w kilku obszarach.

Koszt – bardzo częstokroć użytkownicy mobilni są rozliczani wewnątrz pobrane dane. Trzeba łagodzić koszty na jakie ich narażamy na krzyż słodki layout serwisu.
Szybkość działania – admitancja ruchowy odbywa się na ogół wolniej aniżeli na popularnych łączach szerokopasmowych. Powinno się zastosować techniki umożliwiające minimalizację opóźnień.
Nawigacja – portret urządzeń mobilnych wymaga absolutnie innego zaprojektowania. Wypada brać poniżej uwagę małe część wyświetlacza, pracę w ciężkich warunkach, opcja wystąpienia nawigacji z klawiatury albo ekranu dotykowego tudzież moc innych czynników.
Poprawne postępowanie – urządzenia mobilne nie wykształciły jeszcze spójnego standardu technologicznego. Wypada dostrajać serwowane dane w zależności od wykrytej przeglądarki w urządzeniu. Należy też dopiąć celu testy serwisu w najpopularniejszych urządzeniach.
Kontekst – potrzeby użytkowników mobilnych są diametralnie różne od czasu potrzeb użytkowników klasycznych. Konieczna jest rozbiór potrzeb w celu rozmowy wartości kluczowych w celu użytkownika mobilnego.
Przystosowanie strony do rozmiarów ekranu urządzeń mobilnych
brak zbędnych grafik,mobilne strony www
uproszczony styl,
bezszeryfowe czcionki, nieobecność kursywy (ważne, ażeby wpis był do granic możliwości czytelny),
linki rozmieszczone w kilku rzędach bądź pionowo,
najważniejsze informacje wypada umieścić w górnej części strony (ważne żeby ówczesny widoczne bez konieczności przewijania ekranu),
bardzo ważne jest oddzielenie stylów od kodu [HTML] – pozwoli owo użytkownikom na uniknięcie konieczności podwójnego pobierania danych,
stronę najlepiej umieścić na odrębnej, zamierzenie przystosowanej aż do treści mobilnych domenie względnie subdomenie.