oleeva

Blizny są nieestetyczne tudzież szpecą, i czasami nawet mogą jeżyć się się przyczyną obniżonej samooceny. Co owo takiego jest? Z punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w podejście oddzielny ewentualnie w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą czy też uszkodzoną tkankę. Blizna jest stąd naturalnym wynikiem gojenia się ran, podczas którego uszkodzona karnacja jest zastępowana nową tkanką spośród chaotycznie rozłożonymi włóknami kolagenu zaś ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn prawdopodobnie egzystować jakość palny skóry, np. trądzik, mówimy nie wcześniej o bliznach potrądzikowych. Częstokroć w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Aż do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej podczas operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry natomiast indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się mylnie spełniony szew po operacji, ciemna skóra skóry, młodzik stulecie (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, a również uwarunkowania genetyczne. Nie licząc tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, w zasadzie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). plastry na blizny silon
Z reguły ślad na początku jest zaczerwieniona, a z kolei stopniowo blednie, przechodząc w kolor różowe aż do żółtawego względnie perłowego. Lecz niemożliwy jest całkowity odrodzenie się aż do pierwotnej barwy, gdyż w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej oraz mieszków włosowych, zatem włoski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie a są niesłychanie mało widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, jakkolwiek inne mogą stanowić tarapaty niemożliwy do usunięcia, przede wszystkim jeśliby są wielce czerwone, zgrubiałe a obejmujące obszar przekraczający niż ten, kto zajmowała rana. Blizny mogą sprawić etap nieprzyjemnych objawów, takich podczas gdy swędzenie, pieczenie i przykurcze.
Istnieje nieco rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej spośród powodu urazu, oparzenia bądź operacji. Są one twarde tudzież sino czerwone, mogą powodować swędzenie i pieczenie skóry. Ich widzialność przypadkiem egzystować wyraźna za sprawą kilka miesięcy. Po około sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, zaś blizna mięknie. silon cena
Blizny przerosłe mają lokalizacja nie wcześniej, jak bieg gojenia się rany przebiega fałszywie. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne wykroczenie względnie infekcja pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą natomiast twardością. Najczęściej dotyczą czereda, osób młodych, po oparzeniach zaś spośród ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą z namysłem ginąć, jednakże jest owo długookresowy proces, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane również keloidami, są owo blizny, które rosną w tym momencie po zagojeniu się rany. Są one wypukłe zaś wybrzuszone, a swoim zakresem obejmują większy królestwo, niż ten, na którym znajdowała się rana. Występują jako grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach a rozprzestrzeniają się z wyjątkiem granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać bohater literacki ciemnoczerwonej narośli, która boli pod spodem wpływem dotyku a explicite kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich zalecenie ma fundament fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których istota żywa przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją tudzież osoby młode. Obok kobiet, które miały ewentualnie mają bliznowce, w okresie ciąży prawdopodobnie dotrzeć aż do ich nawrotów względnie pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są w odniesieniu do plastry na blizny silon sobie przyciągane, za pomocą co powstają przykurcze. Gdyby dotknie jego osoba plus mięśni a ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, może dojść do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.