mobilna wersja strony

Strona mobilna – kierunek internetowa, która przystosowana jest mobilna wersja strony aż do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących powiadamiać się z globalną siecią za pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą stanowić telefony komórkowe, smartfony czy palmtopy. Strony mobilne są zazwyczaj uzupełnieniem „zwykłych” stron internetowych.

Strony mobilne przeglądane obok pomocy urządzeń mobilnych spełniają funkcję czysto informacyjną, niemniej jednak aplikacje mobilne owo programy, które rozwijają funkcjonalność tych urządzeń natomiast działają nawet, podczas gdy eksploatator nie jest podłączony aż do sieci internetowej.
Początkowo strony mobilne wcześniejszy tworzone w protokole WAP (Wireless Application Protocol). Pierwsza wydanie tego protokołu powstała natychmiast w 1998 roku. Edycja 1.1. powstała dwanaście miesięcy nadal, tudzież WAP 2.0 w 2001 roku. Strony mobilne w tym protokole dotychczasowy prostymi stronami tekstowymi tudzież zawierały cokolwiek informacji. Nie wolno ich było również testować na komputerze, niechybnie że za pośrednictwem specjalnego emulatora. Technika ta nie zdobyła jakkolwiek większej popularności. Czynnikami, które negatywnie wpływały na użyteczność stron WAP owo niewielka prędkość transferu, jego wysoka zapłata, zaś i obiekcje co do bezpieczeństwa przesyłania danych. Językiem wykorzystywanym aż do projektowania mobilnych stron internetowych w protokole WAP jest WML, będący uproszczoną wersją html.

Protokół WAP odszedł w zapomnienie, wraz z pojawieniem się nowoczesnych telefonów komórkowych. W tej chwili, prawie everyman aparat telefoniczny komórkowy wyposażona jest w przeglądarkę internetową o możliwościach zbliżonych do przeglądarek dostępnych na komputerach. Przez wzgląd temu, mobilne okolica internetowe przypominają, poniżej w stosunku do funkcjonalności, tradycyjne witryny.
mobilne strony internetowe
Standardowym językiem programowania mobilnych stron Internetowych jest w chwili obecnej XHTML Mobile Profile (XHTML-MP).
Przystosowanie serwisu WWW aż do wersji mobilnej następuje w kilku obszarach.

Koszt – nadzwyczaj nagminnie użytkownicy mobilni są rozliczani w ciągu pobrane dane. Powinno się zagłuszać koszty na jakie ich narażamy w poprzek błogi layout serwisu.
Szybkość działania – admitancja mobilny odbywa się z reguły wolniej aniżeli na popularnych łączach szerokopasmowych. Powinno się zastosować techniki umożliwiające minimalizację opóźnień.
Nawigacja – portret urządzeń mobilnych wymaga całkiem innego zaprojektowania. Trzeba bractwo pod spodem uwagę małe wydział wyświetlacza, pracę w ciężkich warunkach, możliwość wystąpienia nawigacji z klawiatury czy też ekranu dotykowego a do licha i trochę innych czynników.
Poprawne impreza – urządzenia mobilne nie wykształciły jeszcze spójnego standardu technologicznego. Trzeba regulować serwowane dane w zależności od momentu wykrytej przeglądarki w urządzeniu. Trzeba podobnie zrealizować testy serwisu w najpopularniejszych urządzeniach.
Kontekst – potrzeby użytkowników mobilnych są diametralnie różne od potrzeb użytkowników klasycznych. Konieczna jest analiza potrzeb dla negocjacje wartości kluczowych dla użytkownika mobilnego.
Przystosowanie okolica aż do rozmiarów ekranu urządzeń mobilnych
brak zbędnych grafik,mobilne strony www
uproszczony styl,
bezszeryfowe czcionki, absencja kursywy (ważne, by wpis był maksymalnie czytelny),
linki rozmieszczone w kilku rzędach czy też pionowo,
najważniejsze informacje trzeba pomieścić w górnej części strony (ważne ażeby dotychczasowy widoczne bez konieczności przewijania ekranu),
bardzo ważne jest separacja stylów od czasu kodu [HTML] – pozwoli to użytkownikom na uniknięcie konieczności podwójnego pobierania danych,
stronę najlepiej pomieścić na odrębnej, nie bez przyczyny przystosowanej aż do treści mobilnych domenie bądź subdomenie.