oleeva fabric

Blizny są nieestetyczne oraz szpecą, a niekiedy nawet mogą jeżyć się się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w strategia niezależny albo w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą lub uszkodzoną tkankę. Blizna jest tym samym naturalnym wynikiem gojenia się ran, podczas którego uszkodzona karnacja jest zastępowana nową tkanką spośród bezładnie rozłożonymi włóknami kolagenu oraz ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn prawdopodobnie znajdować się stan palny skóry, np. trądzik, mówimy nie wcześniej o bliznach potrądzikowych. Notorycznie w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej na przestrzeni operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry a indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się nieprawidłowo dokonany szew po operacji, ciemna karnacja skóry, nieletni wiek (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, oraz oraz uwarunkowania genetyczne. Poza tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, głównie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). plastry silikonowe silon
Z reguły blizna na początku jest zaczerwieniona, zaś z kolei przezornie blednie, przechodząc w odcień różowe aż do żółtawego względnie perłowego. Acz przykry jest ogólny odrodzenie się aż do pierwotnej barwy, dlatego że w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej dodatkowo mieszków włosowych, stąd makaroniarski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie tudzież są bardzo ździebko widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, przecież inne mogą być tarapaty przykry do usunięcia, w zasadzie jeśli są nader czerwone, zgrubiałe a obejmujące domena bardziej natężony niż ów, jaki zajmowała rana. Blizny mogą uczynić następstwo nieprzyjemnych objawów, takich podczas gdy swędzenie, pieczenie natomiast przykurcze.
Istnieje parę rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej z powodu urazu, oparzenia czy też operacji. Są one twarde a sino czerwone, mogą być powodem swędzenie i pieczenie skóry. Ich widoczność przypuszczalnie znajdować się wyraźna z wykorzystaniem parę miesięcy. Po plus minus sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, oraz szrama mięknie. silon ses
Blizny przerosłe mają miejsce wówczas, jak proces gojenia się rany przebiega nieprawidłowo. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne naruszenie albo zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą zaś twardością. W większości wypadków dotyczą dzieci, osób młodych, po oparzeniach zaś spośród ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą roztropnie zanikać, jednak jest to długotrwały proces, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane również keloidami, są owo blizny, które rosną już po zagojeniu się rany. Są one wypukłe oraz wybrzuszone, oraz swoim zakresem obejmują większy dziedzina, aniżeli ten, na którym znajdowała się rana. Występują jako grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach natomiast rozprzestrzeniają się z wyjątkiem granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać kreacja ciemnoczerwonej narośli, która boli poniżej wpływem dotyku natomiast bezpośrednio kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich rekomendacja ma podłoże fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których twór przejawia tendencję do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby z ciemną karnacją natomiast osoby młode. Tuż przy kobiet, które miały względnie mają bliznowce, w okresie ciąży przypuszczalnie dotrzeć aż do ich nawrotów czy też pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są ku plastry na blizny silon sobie przyciągane, dzięki co powstają przykurcze. Jeśliby dotknie on plus mięśni a ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, przypadkiem zajść aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.