mobilne strony www

Kierunek mobilna – strona internetowa, która przystosowana jest mobilna wersja strony aż do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących oznajmiać się spośród globalną siecią w środku pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą być telefony komórkowe, smartfony bądź palmtopy. Okolica mobilne są tak bywa uzupełnieniem „zwykłych” stron internetowych.

Strony mobilne przeglądane blisko pomocy urządzeń mobilnych spełniają funkcję czysto informacyjną, acz aplikacje mobilne owo programy, które rozwijają ergonomia tych urządzeń oraz działają nawet, kiedy eksploatator nie jest podłączony aż do sieci internetowej.
Początkowo okolica mobilne dawny tworzone w protokole WAP (Wireless Application Protocol). Pierwsza odsłona tego protokołu powstała aktualnie w 1998 roku. Wersja 1.1. powstała rok w dalszym ciągu, zaś WAP 2.0 w 2001 roku. Okolica mobilne w tym protokole dawny prostymi stronami tekstowymi zaś zawierały troszkę informacji. Nie można ich było również pytać na komputerze, zapewne że w ciągu pośrednictwem specjalnego emulatora. Technika ta nie zdobyła niemniej większej popularności. Czynnikami, które negatywnie wpływały na użyteczność stron WAP to niewielka prędkość transferu, jego wysoka pańszczyzna, tudzież i obiekcje co do bezpieczeństwa przesyłania danych. Językiem wykorzystywanym aż do projektowania mobilnych stron internetowych w protokole WAP jest WML, będący uproszczoną wersją html.

Protokół WAP odszedł w niepamięć, pospołu z pojawieniem się nowoczesnych telefonów komórkowych. Aktualnie, nieledwie everyman aparat telefoniczny komórkowy wyposażona jest w przeglądarkę internetową o możliwościach zbliżonych aż do przeglądarek dostępnych na komputerach. Z przyczyny temu, mobilne strony internetowe przypominają, u dołu względem funkcjonalności, tradycyjne witryny.
tworzenie mobilnych stron
Standardowym językiem programowania mobilnych stron Internetowych jest w chwili obecnej XHTML Mobile Profile (XHTML-MP).
Przystosowanie serwisu WWW do wersji mobilnej następuje w kilku obszarach.

Koszt – niesłychanie notorycznie użytkownicy mobilni są rozliczani wewnątrz pobrane dane. Należy zagłuszać koszty na jakie ich narażamy na skroś błogi layout serwisu.
Szybkość działania – admitancja ruchowy odbywa się w większości wypadków wolniej aniżeli na popularnych łączach szerokopasmowych. Należy zastosować techniki umożliwiające minimalizację opóźnień.
Nawigacja – charakterystyka urządzeń mobilnych wymaga w całości innego zaprojektowania. Powinno się brać pod uwagę małe proporcja wyświetlacza, pracę w ciężkich warunkach, alternatywa wystąpienia nawigacji z klawiatury czy też ekranu dotykowego oraz niemało innych czynników.
Poprawne postępowanie – urządzenia mobilne nie wykształciły jeszcze spójnego standardu technologicznego. Trzeba nastawiać serwowane dane w zależności od chwili wykrytej przeglądarki w urządzeniu. Trzeba również uskutecznić testy serwisu w najpopularniejszych urządzeniach.
Kontekst – potrzeby użytkowników mobilnych są diametralnie różne od czasu potrzeb użytkowników klasycznych. Konieczna jest analiza potrzeb gwoli pertraktacje wartości kluczowych dla użytkownika mobilnego.
Przystosowanie strony do rozmiarów ekranu urządzeń mobilnych
brak zbędnych grafik,mobilna strona www
uproszczony styl,
bezszeryfowe czcionki, absencja kursywy (ważne, iżby nadruk był do granic możliwości czytelny),
linki rozmieszczone w kilku rzędach bądź pionowo,
najważniejsze informacje trzeba pomieścić w górnej części okolica (ważne żeby ówczesny widoczne bez konieczności przewijania ekranu),
bardzo grunt jest rozdzielenie stylów od kodu [HTML] – pozwoli to użytkownikom na uniknięcie konieczności podwójnego pobierania danych,
stronę najlepiej pomieścić na odrębnej, umyślnie przystosowanej do treści mobilnych domenie ewentualnie subdomenie.