mobilne strony www

Kierunek mobilna – kierunek internetowa, która przystosowana jest tworzenie mobilnych stron aż do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących ogłaszać się spośród globalną siecią w ciągu pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą znajdować się telefony komórkowe, smartfony azali palmtopy. Okolica mobilne są najczęściej uzupełnieniem „zwykłych” stron internetowych.

Strony mobilne przeglądane przy pomocy urządzeń mobilnych spełniają funkcję czysto informacyjną, jednakże aplikacje mobilne to programy, które rozwijają ergonomia tych urządzeń oraz działają nawet, gdy eksploatator nie jest podłączony aż do sieci internetowej.
Początkowo okolica mobilne wcześniejszy tworzone w protokole WAP (Wireless Application Protocol). Pierwsza wydanie tego protokołu powstała obecnie w 1998 roku. Edycja 1.1. powstała dwanaście miesięcy w przyszłości, natomiast WAP 2.0 w 2001 roku. Strony mobilne w tym protokole były prostymi stronami tekstowymi oraz zawierały troszkę informacji. Nie jest dozwolone ich było również sprawdzać na komputerze, pewnie iż w ciągu pośrednictwem specjalnego emulatora. Technologia ta nie zdobyła choć większej popularności. Czynnikami, które negatywnie wpływały na przydatność stron WAP to niewielka prędkość transferu, jego wysoka wypłata, i oraz obiekcje co do bezpieczeństwa przesyłania danych. Językiem wykorzystywanym do projektowania mobilnych stron internetowych w protokole WAP jest WML, będący uproszczoną wersją html.

Protokół WAP odszedł w nirwana, pospołu z pojawieniem się nowoczesnych telefonów komórkowych. Aktualnie, niejako każdy telefon komórkowy wyposażona jest w przeglądarkę internetową o możliwościach zbliżonych aż do przeglądarek dostępnych na komputerach. Dzięki temu, mobilne strony internetowe przypominają, u dołu wobec funkcjonalności, tradycyjne witryny.
mobilna strona internetowa
Standardowym językiem programowania mobilnych stron Internetowych jest w chwili obecnej XHTML Mobile Profile (XHTML-MP).
Przystosowanie serwisu WWW aż do wersji mobilnej następuje w kilku obszarach.

Koszt – niesłychanie nierzadko użytkownicy mobilni są rozliczani w ciągu pobrane dane. Powinno się koić koszty na jakie ich narażamy przez lekki layout serwisu.
Szybkość działania – dostęp ruchowy odbywa się w większości wypadków wolniej niż na popularnych łączach szerokopasmowych. Powinno się zastosować techniki umożliwiające minimalizację opóźnień.
Nawigacja – portret urządzeń mobilnych wymaga w pełni innego zaprojektowania. Wypada bractwo u dołu uwagę małe proporcja wyświetlacza, pracę w ciężkich warunkach, opcja wystąpienia nawigacji z klawiatury czy też ekranu dotykowego zaś moc innych czynników.
Poprawne ruch – urządzenia mobilne nie wykształciły coraz spójnego standardu technologicznego. Trzeba nastawiać serwowane dane w stosunki od chwili wykrytej przeglądarki w urządzeniu. Należy także wypełnić testy serwisu w najpopularniejszych urządzeniach.
Kontekst – potrzeby użytkowników mobilnych są diametralnie różne od momentu potrzeb użytkowników klasycznych. Konieczna jest rozpatrywanie potrzeb dla ustalenia wartości kluczowych gwoli użytkownika mobilnego.
Przystosowanie okolica do rozmiarów ekranu urządzeń mobilnych
brak zbędnych grafik,mobilna strona internetowa
uproszczony styl,
bezszeryfowe czcionki, nieobecność kursywy (ważne, ażeby wpis był do granic możliwości czytelny),
linki rozmieszczone w kilku rzędach albo pionowo,
najważniejsze informacje wypada ulokować w górnej części strony (ważne aby dawny widoczne bez konieczności przewijania ekranu),
bardzo ważne jest rozszczepienie stylów od kodu [HTML] – pozwoli owo użytkownikom na uniknięcie konieczności podwójnego pobierania danych,
stronę najlepiej ulokować na odrębnej, planowo przystosowanej do treści mobilnych domenie albo subdomenie.