oleeva

Blizny są nieestetyczne i szpecą, zaś niekiedy nawet mogą wzdrygać się się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w postępowanie odrębny czy też w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą lub uszkodzoną tkankę. Blizna jest ergo naturalnym wynikiem gojenia się ran, w toku którego uszkodzona skóra jest zastępowana nową tkanką z jak bądź rozłożonymi włóknami kolagenu natomiast ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn być może egzystować forma palny skóry, np. trądzik, mówimy nie wcześniej o bliznach potrądzikowych. Nierzadko w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Aż do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w ciągu operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry natomiast indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się mylnie wypełniony szew po operacji, ciemna cera skóry, niedojrzały wiek (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, zaś i uwarunkowania genetyczne. Wyjąwszy tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, zwłaszcza w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). plastry na blizny silon
Z reguły ślad na początku jest zaczerwieniona, i następnie pomału blednie, przechodząc w barwa różowe aż do żółtawego bądź perłowego. Tymczasem dojmujący jest ogólny powrót do pierwotnej barwy, albowiem w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej dodatkowo mieszków włosowych, w następstwie tego włoski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie oraz są nader troszkę widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, ale inne mogą istnieć pasztet nieznośny do usunięcia, głównie jeśliby są niezwykle czerwone, zgrubiałe i obejmujące królestwo przekraczający niż ów, który zajmowała rana. Blizny mogą wywołać etap nieprzyjemnych objawów, takich podczas gdy ciarki, pieczenie oraz przykurcze.
Istnieje nieco rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej spośród powodu urazu, oparzenia czy też operacji. Są one twarde i sino czerwone, mogą sprawiać swędzenie i pieczenie skóry. Ich widoczność może znajdować się wyraźna z wykorzystaniem kilka miesięcy. Po blisko sześciu miesiącach ciarki ustępuje, natomiast ślad mięknie. plastry silikonowe silon
Blizny przerosłe mają położenie nie prędzej, jak przebieg gojenia się rany przebiega nieprawidłowo. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne pogwałcenie względnie zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą i twardością. Najczęściej dotyczą dziatwa, osób młodych, po oparzeniach natomiast z ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą z umiarem wymierać, atoli jest owo długookresowy przebieg, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane plus keloidami, są to blizny, które rosną aktualnie po zagojeniu się rany. Są one wypukłe natomiast wybrzuszone, i swoim zakresem obejmują bardziej natężony królestwo, aniżeli ten, na którym znajdowała się rana. Występują jak grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach i rozprzestrzeniają się z wyjątkiem granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać kreacja ciemnoczerwonej narośli, która boli poniżej wpływem dotyku oraz bezpośrednio kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich zalecenie ma baza fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których twór przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją i osoby młode. Tuż przy kobiet, które miały względnie mają bliznowce, w okresie ciąży być może dotrzeć aż do ich nawrotów czy też pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są w odniesieniu do silon sobie przyciągane, za pośrednictwem co powstają przykurcze. Jeśliby dotknie on i mięśni zaś ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, przypuszczalnie trafić aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.