mobilna wersja strony

Kierunek mobilna – strona internetowa, która przystosowana jest mobilna wersja strony do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących komunikować się z globalną siecią za pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą znajdować się telefony komórkowe, smartfony azali palmtopy. Okolica mobilne są zazwyczaj uzupełnieniem „zwykłych” stron internetowych.

Strony mobilne przeglądane niedaleko pomocy urządzeń mobilnych spełniają funkcję czysto informacyjną, jakkolwiek aplikacje mobilne owo programy, które rozwijają funkcjonalność tych urządzeń natomiast działają nawet, podczas gdy eksploatator nie jest podłączony aż do sieci internetowej.
Początkowo strony mobilne wcześniejszy tworzone w protokole WAP (Wireless Application Protocol). Pierwsza odsłona tego protokołu powstała w tej chwili w 1998 roku. Odsłona 1.1. powstała rok kalendarzowy dalej, a WAP 2.0 w 2001 roku. Strony mobilne w tym protokole dawny prostymi stronami tekstowymi i zawierały ździebko informacji. Nie można ich było także testować na komputerze, bodaj iż za pośrednictwem specjalnego emulatora. Technologia ta nie zdobyła atoli większej popularności. Czynnikami, które negatywnie wpływały na zdatność stron WAP owo niewielka prędkość transferu, jego wysoka danina, natomiast i obiekcje co do bezpieczeństwa przesyłania danych. Językiem wykorzystywanym do projektowania mobilnych stron internetowych w protokole WAP jest WML, będący uproszczoną wersją html.

Protokół WAP odszedł w niepamięć, wspólnie z pojawieniem się nowoczesnych telefonów komórkowych. W tej chwili, prawie everyman telefon komórkowy wyposażona jest w przeglądarkę internetową o możliwościach zbliżonych aż do przeglądarek dostępnych na komputerach. Ze względu temu, mobilne strony internetowe przypominają, pod wobec funkcjonalności, tradycyjne witryny.
mobilne strony internetowe
Standardowym językiem programowania mobilnych stron Internetowych jest w chwili obecnej XHTML Mobile Profile (XHTML-MP).
Przystosowanie serwisu WWW aż do wersji mobilnej następuje w kilku obszarach.

Koszt – niesłychanie często użytkownicy mobilni są rozliczani w środku pobrane dane. Powinno się minimalizować koszty na jakie ich narażamy poprzez błogi layout serwisu.
Szybkość działania – admitancja ruchowy odbywa się na ogół wolniej aniżeli na popularnych łączach szerokopasmowych. Wypada zastosować techniki umożliwiające minimalizację opóźnień.
Nawigacja – charakterystyka urządzeń mobilnych wymaga w całości innego zaprojektowania. Należy brać poniżej uwagę małe odsetek wyświetlacza, pracę w ciężkich warunkach, wybór wystąpienia nawigacji z klawiatury względnie ekranu dotykowego oraz sporo innych czynników.
Poprawne działanie – urządzenia mobilne nie wykształciły jeszcze spójnego standardu technologicznego. Wypada regulować serwowane dane w związki od chwili wykrytej przeglądarki w urządzeniu. Wypada również wykonać testy serwisu w najpopularniejszych urządzeniach.
Kontekst – potrzeby użytkowników mobilnych są diametralnie różne od potrzeb użytkowników klasycznych. Konieczna jest rozkład potrzeb dla pertraktacje wartości kluczowych dla użytkownika mobilnego.
Przystosowanie okolica do rozmiarów ekranu urządzeń mobilnych
brak zbędnych grafik,mobilna wersja strony
uproszczony styl,
bezszeryfowe czcionki, absencja kursywy (ważne, żeby tekst był maksymalnie czytelny),
linki rozmieszczone w kilku rzędach ewentualnie pionowo,
najważniejsze informacje wypada ulokować w górnej części okolica (ważne żeby dotychczasowy widoczne bez konieczności przewijania ekranu),
bardzo ważne jest separacja stylów odkąd kodu [HTML] – pozwoli to użytkownikom na uniknięcie konieczności podwójnego pobierania danych,
stronę najlepiej pomieścić na odrębnej, specjalnie przystosowanej aż do treści mobilnych domenie bądź subdomenie.