tworzenie mobilnych stron

Strona mobilna – strona internetowa, która przystosowana jest mobilne strony internetowe do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących głosić się z globalną siecią w środku pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą stanowić telefony komórkowe, smartfony azali palmtopy. Strony mobilne są przeważnie uzupełnieniem „zwykłych” stron internetowych.

Strony mobilne przeglądane obok pomocy urządzeń mobilnych spełniają funkcję czysto informacyjną, chociaż aplikacje mobilne owo programy, które rozwijają ergonomia tych urządzeń oraz działają nawet, podczas gdy eksploatator nie jest podłączony do sieci internetowej.
Początkowo okolica mobilne dotychczasowy tworzone w protokole WAP (Wireless Application Protocol). Pierwsza wersja tego protokołu powstała obecnie w 1998 roku. Odsłona 1.1. powstała rok kalendarzowy w przyszłości, natomiast WAP 2.0 w 2001 roku. Strony mobilne w tym protokole uprzedni prostymi stronami tekstowymi i zawierały cokolwiek informacji. Nie można ich było i sprawdzać na komputerze, pewnie iż wewnątrz pośrednictwem specjalnego emulatora. Technologia ta nie zdobyła atoli większej popularności. Czynnikami, które negatywnie wpływały na użyteczność stron WAP owo niewielka prędkość transferu, jego wysoka cena, tudzież plus obiekcje co aż do bezpieczeństwa przesyłania danych. Językiem wykorzystywanym aż do projektowania mobilnych stron internetowych w protokole WAP jest WML, będący uproszczoną wersją html.

Protokół WAP odszedł w nirwana, społem spośród pojawieniem się nowoczesnych telefonów komórkowych. W tej chwili, w pewnej mierze każdy aparat telefoniczny komórkowy wyposażona jest w przeglądarkę internetową o możliwościach zbliżonych aż do przeglądarek dostępnych na komputerach. Z racji temu, mobilne okolica internetowe przypominają, poniżej względem funkcjonalności, tradycyjne witryny.
tworzenie mobilnych stron
Standardowym językiem programowania mobilnych stron Internetowych jest w chwili obecnej XHTML Mobile Profile (XHTML-MP).
Przystosowanie serwisu WWW do wersji mobilnej następuje w kilku obszarach.

Koszt – ogromnie nagminnie użytkownicy mobilni są rozliczani w ciągu pobrane dane. Trzeba zmniejszać koszty na jakie ich narażamy poprzez błogi layout serwisu.
Szybkość działania – dostęp motoryczny odbywa się z reguły wolniej aniżeli na popularnych łączach szerokopasmowych. Należy zastosować techniki umożliwiające minimalizację opóźnień.
Nawigacja – sylwetka urządzeń mobilnych wymaga absolutnie innego zaprojektowania. Trzeba bractwo pod spodem uwagę małe część wyświetlacza, pracę w ciężkich warunkach, opcja wystąpienia nawigacji z klawiatury względnie ekranu dotykowego oraz moc innych czynników.
Poprawne działanie – urządzenia mobilne nie wykształciły jeszcze spójnego standardu technologicznego. Powinno się nastrajać serwowane dane w układy od wykrytej przeglądarki w urządzeniu. Trzeba również wywiązać się testy serwisu w najpopularniejszych urządzeniach.
Kontekst – potrzeby użytkowników mobilnych są diametralnie różne od chwili potrzeb użytkowników klasycznych. Konieczna jest rozbiór potrzeb gwoli pertraktacje wartości kluczowych w celu użytkownika mobilnego.
Przystosowanie okolica do rozmiarów ekranu urządzeń mobilnych
brak zbędnych grafik,mobilna strona internetowa
uproszczony styl,
bezszeryfowe czcionki, absencja kursywy (ważne, ażeby tekst był do granic możliwości czytelny),
linki rozmieszczone w kilku rzędach bądź pionowo,
najważniejsze informacje powinno się pomieścić w górnej części strony (ważne iżby wcześniejszy widoczne bez konieczności przewijania ekranu),
bardzo grunt jest rozszczepienie stylów od czasu kodu [HTML] – pozwoli to użytkownikom na uniknięcie konieczności podwójnego pobierania danych,
stronę najlepiej umieścić na odrębnej, naumyślnie przystosowanej aż do treści mobilnych domenie ewentualnie subdomenie.