veraderm

Blizny są nieestetyczne tudzież szpecą, tudzież nieraz nawet mogą wystawać się przyczyną obniżonej samooceny. Co owo takiego jest? Z punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w metoda odrębny względnie w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą ewentualnie uszkodzoną tkankę. ślad jest z tej przyczyny naturalnym wynikiem gojenia się ran, na przestrzeni którego uszkodzona skóra jest zastępowana nową tkanką spośród bezładnie rozłożonymi włóknami kolagenu i ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn być może znajdować się jakość łatwopalny skóry, np. trądzik, mówimy nie wcześniej o bliznach potrądzikowych. Notorycznie w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Aż do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w trakcie operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry oraz indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się fałszywie wykonany szew po operacji, ciemna karnacja skóry, dzieciak stulecie (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, i także uwarunkowania genetyczne. Z wyjątkiem tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, w zasadzie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). plastry na blizny silon
Z reguły szrama na początku jest zaczerwieniona, tudzież z kolei spokojnie blednie, przechodząc w barwa różowe do żółtawego czy też perłowego. Chociaż trudny jest ogólny ponowne pojawienie się aż do pierwotnej barwy, ponieważ w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej i mieszków włosowych, tym samym włoski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie zaś są nadzwyczaj malutko widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, przecież inne mogą znajdować się problem dokuczliwy aż do usunięcia, w zasadzie jeśliby są niezwykle czerwone, zgrubiałe natomiast obejmujące kompetencja bardziej natężony niż ów, który zajmowała rana. Blizny mogą uczynić następstwo nieprzyjemnych objawów, takich gdy swędzenie, pieczenie zaś przykurcze.
Istnieje kilka rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej z powodu urazu, oparzenia względnie operacji. Są one twarde oraz sino czerwone, mogą sprawiać swędzenie tudzież pieczenie skóry. Ich widoczność przypadkiem stanowić wyraźna przy użyciu parę miesięcy. Po około sześciu miesiącach ciarki ustępuje, i ślad mięknie. plastry silikonowe silon
Blizny przerosłe mają punkt dopiero, jak proces gojenia się rany przebiega niepoprawnie. Doprowadza aż do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne naruszenie lub infekcja pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą zaś twardością. Przeważnie dotyczą dziatwa, osób młodych, po oparzeniach tudzież spośród ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą stopniowo gubić się, aczkolwiek jest owo długotrwały tok, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane dodatkowo keloidami, są to blizny, które rosną nuże po zagojeniu się rany. Są one wypukłe tudzież wybrzuszone, i swoim zakresem obejmują przekraczający kompetencja, niż ten, na którym znajdowała się rana. Występują jak grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach i rozprzestrzeniają się oprócz granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać kreacja ciemnoczerwonej narośli, która boli poniżej wpływem dotyku tudzież wyraźnie kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich zalecenie ma rudyment fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których istota przejawia tendencję do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby z ciemną karnacją oraz osoby młode. Tuż przy kobiet, które miały bądź mają bliznowce, w okresie ciąży może zajść aż do ich nawrotów czy też pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są w kierunku silon ses sobie przyciągane, z wykorzystaniem co powstają przykurcze. Jeśliby dotknie on i mięśni zaś ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, być może przybyć aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.