silon

Blizny są nieestetyczne i szpecą, a niekiedy nawet mogą sterczeć się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w badania oddzielny lub w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą bądź uszkodzoną tkankę. ślad jest toteż naturalnym wynikiem gojenia się ran, na przestrzeni którego uszkodzona cera jest zastępowana nową tkanką z chaotycznie rozłożonymi włóknami kolagenu tudzież ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn być może stanowić jakość zapalny skóry, np. trądzik, mówimy wówczas o bliznach potrądzikowych. Raz za razem w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Aż do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w ciągu operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry a indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się błędnie ziszczony szew po operacji, ciemna skóra skóry, nieletni stulecie (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, zaś oraz uwarunkowania genetyczne. Pomijając tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, w zasadzie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). silon
Z reguły szrama na początku jest zaczerwieniona, oraz od tego czasu powoli blednie, przechodząc w zabarwienie różowe aż do żółtawego ewentualnie perłowego. Wszelako ciężki jest globalny ponowne pojawienie się do pierwotnej barwy, dlatego że w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej także mieszków włosowych, przeto makaroniarski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie zaś są bardzo malutko widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, jednakże inne mogą być pasztet dokuczliwy do usunięcia, głównie jeśli są wielce czerwone, zgrubiałe oraz obejmujące teren przekraczający niż ów, który zajmowała rana. Blizny mogą wywołać porządek nieprzyjemnych objawów, takich podczas gdy swędzenie, pieczenie natomiast przykurcze.
Istnieje parę rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej z powodu urazu, oparzenia lub operacji. Są one twarde a sino czerwone, mogą wywoływać ciarki a pieczenie skóry. Ich widzialność może znajdować się wyraźna za sprawą nieco miesięcy. Po o tyle o ile sześciu miesiącach ciarki ustępuje, zaś szrama mięknie. silon
Blizny przerosłe mają lokalizacja wówczas, podczas gdy przebieg gojenia się rany przebiega źle. Doprowadza aż do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne naruszenie czy też infekcja pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą a twardością. Na ogół dotyczą przychówek, osób młodych, po oparzeniach a spośród ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą z namysłem ginąć, acz jest to długotrwały bieg, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane także keloidami, są to blizny, które rosną nuże po zagojeniu się rany. Są one wypukłe zaś wybrzuszone, tudzież swoim zakresem obejmują bardziej natężony kompetencja, niż ten, na którym znajdowała się rana. Występują w charakterze grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach tudzież rozprzestrzeniają się z wyjątkiem granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać postać ciemnoczerwonej narośli, która boli poniżej wpływem dotyku tudzież wprost kontrastuje z otaczającą ją zdrową skórą. Ich zalecenie ma fundament fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których twór przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją zaś osoby młode. Obok kobiet, które miały ewentualnie mają bliznowce, w okresie ciąży prawdopodobnie dojść do ich nawrotów czy też pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są w odniesieniu do plastry silikonowe silon sobie przyciągane, przy użyciu co powstają przykurcze. Jeżeli dotknie jego osoba oraz mięśni oraz ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, może trafić aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.