maść na blizny

Po okresie oczyszczania rany dochodzi aż do wnikania naczyń krwionośnych, maść na blizny oraz następnie odkładania włókien kolagenu, z kolei , które w pierwszej chwili są ułożone w badania bezładny później nuże w postępowanie uporządkowany. Początkowo ślad jest czerwona, nadal ulega stopniowemu zblędnięciu. Proces ten nazywa się dojrzewaniem blizny trwa blisko 1-2 lat. Po pewnym czasie jej aparycja się nie zmienia. Niektóre blizny nie ulegają dojrzewaniu tudzież nieprzerwanie produkują kolagen co prowadzi do ich przerostu względnie nawet powstania keloidu (bliznowca).

Czynniki wpływające na aparycja blizny:

długość, krwawienie, ucisk,
przebieg gojenia rany – krwawienie, ropienie
wiek (u sób starszych obserwujemy gorsze gojenie),
wykonanie cięć w liniach minimalnego napięcia skóry,
kształt blizny,
ilość i rodzaj zastosowanych szwów,
lokalizacja blizny (broda, mostek, frakcja, górna akt pleców owo obszary zwiększonego ryzyka).
predyspozycje genetyczne (są osoby, które zawsze wytworzą ładna bliznę i takie, które zawsze wytworzą bliznowiec). http://pooperacyjne.pl

Większość blizn nie wymaga specjalistycznego leczenia zaś goi się bez żadnej interwencji, w rezultacie dochodzi do jej naturalnego usuwania. Istnieją niemniej jednak blizny nieprawidłowe, twarde, czerwone, zgrubiałe, znacznie wykraczające niezależnie od sfera pierwotnego kształtu a rozmiaru rany. Stanowią one kłopot nie na to samo porządny, tymczasem przede wszystkim uzdrawiający, mogą bo być powodem przykurcze, aktywować żal i ciarki.