fotograf Gdańsk

556 – Georg Fabricius zauważył, iż chlorek srebra zaczernia się poniżej wpływem promieni słonecznych.
1724 – światłoczułość azotanu srebra zaobserwował Johann Heinrich Schulze.http://fokus.com.pl
1725 – w Halle Johann Heinrich Schulze uzyskał pierwsze danie przekształcenie obrazu na emulsji światłoczułej sporządzonej spośród chlorku srebra na podkładzie spośród białej kredy.
Spreparowana godnie kreda posłużyła jak baza mająca dać możliwość w miarę równomierne obicie materiału podkładowego emulsją. Jak obrazu aż do odwzorowania użył nieprzeźroczystego materiału, w którym wyciął szablony. Od tego czasu naświetlał emulsję na słońcu z wykorzystaniem te szablony. W ów metoda uzyskał najważniejszy, chociaż nie dający się coraz zaobserwować, dzieło malarskie fotograficzny.
1826 lub 1827 – powstała pierwsza fotogram, stworzona przez Francuza Josepha-Nicéphore’a Niepcego na wypolerowanej płycie metalowej
Jako substancję światłoczułą wykorzystał on bambus syryjski – związki bitumiczne wytworzone spośród ropy naftowej. Otrzymane za sprawą niego dymisjonowanie było tymczasem wielce niedoskonałe.
1839 – rok kalendarzowy uznawany za właściwą datę wynalezienia fotografii. Prusak Louis Jacques Daguerre zademonstrował Akademii Francuskiej abolicja fotograficzne otrzymane na warstewce jodku srebra, powstałej w wyniku działania pary jodu na wypolerowaną płytę miedzianą pokrytą srebrem.
Metoda Daguerre’a, zwana od nazwiska twórcy dagerotypią, pozwalała na otrzymanie poprawnego zdjęcia, jakkolwiek ale wręcz w jednym egzemplarzu, albowiem utworzony na płytce dzieło malarskie był od chwili razu obrazem pozytywowym.
w tym samym czasie ponad otrzymywaniem obrazów tworzonych z wykorzystaniem światło pracował język angielski uczony William Henry Fox Talbot.
Naświetlając w ciemni optycznej papier powleczony jodkiem srebra uzyskał jego osoba – po wywołaniu kwasem galusowym – obraz negatywowy, w którym jasnym miejscom fotografowanego przedmiotu odpowiadał asfalt strąt srebra. Następnie, naświetlając dzięki ten wada arkusz papieru osłonięty warstewką chlorku srebra, otrzymywał obraz pozytywowy w dowolnej liczbie odbitek.
1839 – John Herschel na określenie procesu opracowanego dzięki Talbota wprowadził pora fotografia.
Technika fotografii rozwijała się odkąd tego momentu niesłychanie migiem. W tej chwili lada dzień naskórkowy srebrne lub arkusze papieru zastąpiono płytkami szklanymi powleczonymi warstwą światłoczułą. Naskórkowy te preparowano tuż poprzednio wykonaniem zdjęcia, co wymagało przenośnej ciemni fotograficznej, w której wolno było przekuć w czyn tego zabiegu.

1861 – fizykowi Jamesowi Clerkowi Maxwellowi udało się trwać pierwszą trwałą fotografię barwną.
1907 – bracia Lumière wprowadzili na bazar zupa płyty do fotografii barwnej, Autochrome. Poprzedni one wyprodukowane na bazie barwionej skrobi ziemniaczanej.
1935 – wprowadzono do sprzedaży pierwszy nowoczesny trójwarstwowy klisza chromatyczny – Kodachrome.
większość współczesnych filmów barwnych, poza Kodachrome, wykorzystuje technologię stworzoną w celu filmu Agfacolor w 1936.
od 1963 – jest dostępny fotografia ślubnamomentalny towar barwny firmy Polaroid Corporation.
Fotografia pojawiła się na ziemiach polskich natychmiast w roku 1839, podczas gdy to Dziennik Warszawski wydrukował ogłoszenie firmy Fraget oferującej aparaty aż do dagerotypii. Dwanaście miesięcy później w Poznaniu oraz w Warszawie pojawiły się ilustrowane broszury poświęcone dagerotypii.
http://fokus.com.pl
Początek przemysłu fotograficznego na ziemiach polskich to rok kalendarzowy 1887, kiedy chemik Piotr Lebiedziński założył w Warszawie fabrykę papierów fotograficznych FOTON. W 1899, i w Warszawie, powstała wytwórnia aparatów fotograficznych tudzież obiektywów FOS.