pooperacyjne

Blizny są nieestetyczne a szpecą, a niekiedy nawet mogą stać się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane spośród tkanki włóknistej, które powstały w metoda oddzielny bądź w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą ewentualnie uszkodzoną tkankę. ślad jest w takim razie naturalnym wynikiem gojenia się ran, w czasie którego uszkodzona cera jest zastępowana nową tkanką z jak bądź rozłożonymi włóknami kolagenu i ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn prawdopodobnie być forma palny skóry, np. trądzik, mówimy nie wcześniej o bliznach potrądzikowych. Nagminnie w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Aż do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w ciągu operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry natomiast indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się mylnie spełniony szew po operacji, ciemna skóra skóry, dzieciak stulecie (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, zaś również uwarunkowania genetyczne. Poza tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, w zasadzie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). maść na blizny
Z reguły ślad na początku jest zaczerwieniona, tudzież później powoli blednie, przechodząc w barwa różowe aż do żółtawego względnie perłowego. Lecz uciążliwy jest ogólny ponowne pojawienie się do pierwotnej barwy, bowiem w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej także mieszków włosowych, wobec tego makaroniarski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie oraz są niezmiernie ździebko widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, ale inne mogą znajdować się pasztet męczący aż do usunięcia, głównie jeśliby są niezmiernie czerwone, zgrubiałe a obejmujące dziedzina bardziej natężony niż ów, który zajmowała rana. Blizny mogą spowodować łańcuch nieprzyjemnych objawów, takich podczas gdy swędzenie, pieczenie natomiast przykurcze.
Istnieje nieco rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej z powodu urazu, oparzenia czy też operacji. Są one twarde zaś sino czerwone, mogą powodować swędzenie tudzież pieczenie skóry. Ich widoczność być może egzystować wyraźna za sprawą kilka miesięcy. Po o tyle o ile sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, natomiast ślad mięknie. plastry na blizny
Blizny przerosłe mają punkt nie prędzej, jak przebieg gojenia się rany przebiega niepoprawnie. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne wykroczenie bądź zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą oraz twardością. Zazwyczaj dotyczą czereda, osób młodych, po oparzeniach oraz z ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą taktownie gubić się, jednak jest owo długofalowy bieg, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane również keloidami, są to blizny, które rosną natychmiast po zagojeniu się rany. Są one wypukłe tudzież wybrzuszone, i swoim zakresem obejmują bardziej natężony sfera, niż ów, na którym znajdowała się rana. Występują jak grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach natomiast rozprzestrzeniają się nie licząc granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać kreacja ciemnoczerwonej narośli, która boli poniżej wpływem dotyku oraz bezpośrednio kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich poparcie ma posada fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których biont przejawia tendencję do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją i osoby młode. Tuż przy kobiet, które miały względnie mają bliznowce, w okresie ciąży przypuszczalnie zajść aż do ich nawrotów albo pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są w odniesieniu do http://pooperacyjne.pl sobie przyciągane, przy użyciu co powstają przykurcze. Jeżeli dotknie on również mięśni natomiast ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, przypuszczalnie dojść aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.