plastry na blizny

Blizny są nieestetyczne i szpecą, i czasem nawet mogą sterczeć się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w procedura osobny bądź w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą czy też uszkodzoną tkankę. Szrama jest zatem naturalnym wynikiem gojenia się ran, podczas którego uszkodzona karnacja jest zastępowana nową tkanką z bezładnie rozłożonymi włóknami kolagenu a ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn przypuszczalnie być jakość łatwopalny skóry, np. trądzik, mówimy wówczas o bliznach potrądzikowych. Często w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej podczas operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry natomiast indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się źle spełniony szew po operacji, ciemna cera skóry, dzieciak wiek (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, oraz oraz uwarunkowania genetyczne. Abstrahując od tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, głównie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). maść na blizny
Z reguły ślad na początku jest zaczerwieniona, tudzież w następnej kolejności spokojnie blednie, przechodząc w barwa różowe aż do żółtawego albo perłowego. Acz dotkliwy jest globalny powrót do pierwotnej barwy, gdyż w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej plus mieszków włosowych, więc włoski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie oraz są niezmiernie cokolwiek widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, jednakowoż inne mogą stanowić przeciwność dojmujący aż do usunięcia, zwłaszcza jeśli są niezwykle czerwone, zgrubiałe natomiast obejmujące sfera przekraczający niż ten, kto zajmowała rana. Blizny mogą przyczynić się cykl nieprzyjemnych objawów, takich kiedy ciarki, pieczenie i przykurcze.
Istnieje nieco rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej z powodu urazu, oparzenia lub operacji. Są one twarde i sino czerwone, mogą powodować ciarki tudzież pieczenie skóry. Ich widoczność być może egzystować wyraźna za pomocą kilka miesięcy. Po rzędu sześciu miesiącach ciarki ustępuje, tudzież ślad mięknie. plastry na blizny
Blizny przerosłe mają miejsce nie wcześniej, gdy bieg gojenia się rany przebiega źle. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne pogwałcenie czy też zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą a twardością. Z reguły dotyczą przychówek, osób młodych, po oparzeniach oraz spośród ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą pomału gubić się, acz jest to długookresowy proces, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane i keloidami, są owo blizny, które rosną obecnie po zagojeniu się rany. Są one wypukłe oraz wybrzuszone, oraz swoim zakresem obejmują bardziej natężony sfera, aniżeli ten, na którym znajdowała się rana. Występują jako grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach i rozprzestrzeniają się abstrahując od granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać bohater literacki ciemnoczerwonej narośli, która boli pod spodem wpływem dotyku a bez ogródek kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich wsparcie ma podwalina fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których biont przejawia tendencję do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją zaś osoby młode. Przy kobiet, które miały czy też mają bliznowce, w okresie ciąży być może trafić aż do ich nawrotów albo pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są ku http://pooperacyjne.pl sobie przyciągane, za pośrednictwem co powstają przykurcze. Jeśliby dotknie jego osoba oraz mięśni zaś ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, być może trafić do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.