oleeva

Blizny są nieestetyczne natomiast szpecą, a czasami nawet mogą wichrzyć się się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w strategia odrębny albo w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą względnie uszkodzoną tkankę. Blizna jest w takim razie naturalnym wynikiem gojenia się ran, w czasie którego uszkodzona karnacja jest zastępowana nową tkanką z bezładnie rozłożonymi włóknami kolagenu tudzież ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn być może znajdować się stan palny skóry, np. trądzik, mówimy dopiero o bliznach potrądzikowych. Często w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w toku operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry natomiast indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się fałszywie wypełniony szew po operacji, ciemna cera skóry, gołowąs wiek (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, i i uwarunkowania genetyczne. Niezależnie od tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, głównie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). majtki pooperacyjne
Z reguły ślad na początku jest zaczerwieniona, tudzież później bez pośpiechu blednie, przechodząc w zabarwienie różowe do żółtawego ewentualnie perłowego. Choć dotkliwy jest całkowity powrót aż do pierwotnej barwy, bo w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej oraz mieszków włosowych, zatem włoski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie natomiast są nader malutko widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, jednak inne mogą stanowić przeszkoda trudny do usunięcia, w zasadzie jeżeli są nader czerwone, zgrubiałe zaś obejmujące dziedzina bardziej natężony aniżeli ów, który zajmowała rana. Blizny mogą doprowadzić etap nieprzyjemnych objawów, takich kiedy ciarki, pieczenie zaś przykurcze.
Istnieje kilka rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej spośród powodu urazu, oparzenia albo operacji. Są one twarde oraz sino czerwone, mogą powodować ciarki a pieczenie skóry. Ich widzialność przypuszczalnie istnieć wyraźna za pomocą kilka miesięcy. Po w przybliżeniu sześciu miesiącach ciarki ustępuje, oraz szrama mięknie. pooperacyjne
Blizny przerosłe mają położenie nie prędzej, jak proces gojenia się rany przebiega niepoprawnie. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne pogwałcenie lub infekcja pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą oraz twardością. Na ogół dotyczą czereda, osób młodych, po oparzeniach tudzież z ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą powoli ginąć, wprawdzie jest to długookresowy bieg, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane także keloidami, są owo blizny, które rosną w tym momencie po zagojeniu się rany. Są one wypukłe natomiast wybrzuszone, zaś swoim zakresem obejmują bardziej natężony dziedzina, aniżeli ten, na którym znajdowała się rana. Występują w charakterze grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach i rozprzestrzeniają się nie licząc granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać bohater literacki ciemnoczerwonej narośli, która boli poniżej wpływem dotyku natomiast wręcz kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich plecy ma rudyment fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których organizm żywy przejawia tendencję do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby z ciemną karnacją zaś osoby młode. Przy kobiet, które miały ewentualnie mają bliznowce, w okresie ciąży być może przybyć do ich nawrotów względnie pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są ku oleeva sobie przyciągane, za pośrednictwem co powstają przykurcze. Jeśli dotknie on i mięśni a ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, przypadkiem dotrzeć aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.